Przejdź do treści

Rakieta Atlas V wysyła na orbitę dwa ładunki dla Sił Kosmicznych USA

atlas v start

1 lipca z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas V należąca do konsorcjum United Launch Alliance. W udanej misji wysłała bezpośrednio na orbitę geostacjonarną dwa ładunki dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.

USSF-12 to misja poświęcona niedawno utworzonej gałęzi sił wojskowych USA czyli Siłom Kosmicznym. Rakieta Atlas V wyniosła w niej parę satelitów eksperymentalnych: WFOV-T i USSF-12 Ring. Start został przeprowadzony z kosmodromu Cape Canaveral i stanowiska rakiety Atlas V czyli SLC-41.

Rakieta wzniosła się w powietrze o 19.15 czasu lokalnego. Początkowa faza lotu pierwszego i potem drugiego stopnia rakietowego trwała około 11 minut. Po tym czasie drugi stopień wraz z przymocowanym ładunkiem znalazł się na wstępnej niskiej orbicie okołoziemskiej. Nie był to jednak koniec misji rakiety. W tym locie rakieta Atlas V miała zadanie umieszczenia ładunku bezpośrednio na orbicie geostacjonarnej, co wymagało jeszcze dwóch kolejnych odpaleń górnego stopnia Centaur.

Pierwszy ładunek, czyli satelita WFOV-T został odłączony od rakiety 5 godzin i 49 minut po starcie. 6 godzin i 5 minut po starcie drugi satelita czyli USSF-12 Ring Spacecraft również opuścił rakietę. Kilkadziesiąt minut później górny stopień wykonał ostatni manewr orbitalny, który umieścił go na cmentarnej orbicie powyżej geostacjonarnych pozycji.


O ładunkach


WFOV-T

Pierwszym wypuszczonym w tej misji satelitą był WFOV-T (ang. Wide Field of View - Testbed). Jest to eksperymentalny satelita sprawdzający technologię dla systemu wczesnego ostrzegania nowej generacji. Systemy wczesnego ostrzegania, takie jak obecnie użytkowany przez USA system SBIRS mają na celu stałe monitorowanie Ziemi w podczerwieni głównie w celu wykrywania i identyfikacji startów rakiet balistycznych, również dla obronnego systemu przeciwko atakom nuklearnym.

Od 2011 roku zadanie wczesnego ostrzegania pełnią satelity systemu SBIRS. Na orbicie geostacjonarnej działa obecnie 5 takich statków. W przyszłości system SBIRS ma zastąpić kolejna generacja - satelity NG-OPR (Next-Generation Overhead Persistent Infrared). Satelita WFOV-T wysłany w omawianej misji ma zadanie zweryfikować technologie związane z nową generacją, w tym instrument do obserwacji w podczerwieni.

Satelita WFOV-T ma masę około 3 t i został zbudowany przez Millennium Space Systems, bazując na platformie Aquila-M8. Główny testowany instrument optyczny - detektor podczerwieni WASP - został zbudowany do tego satelity przez firmę L3Harris.


USSF-12 Ring

Drugim ładunkiem misji jest specjalna platforma satelitarna z napędem USFF-12 Ring. Nie wiadomo jakie ładunki testowe zostały zamontowane na tej platformie. Jedyna jawna informacja to, że platforma została zbudowana przez firmę Northrop Grumman w oparciu o ich autorską platformę ESPA Star.

Na platformie znalazły się tajne ładunki eksperymentalne związane z programem testowym Departamentu Obrony USA Space Test Program (STP).


Podsumowanie

Był to już 4. start rakiety Atlas V w 2022 roku. Poprzedni wyniósł w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek Starliner firmy Boeing. Już pod koniec lipca odbędzie się kolejny start Atlasa V. Będzie to również misja systemu wczesnego ostrzegania. Na orbitę trafi ostatni satelita systemu SBIRS.

 

 

Na podstawie: NSF/Gunter's Space Page

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta Atlas V startująca z misją USSF-12. Źródło: United Launch Alliance.


 

Reklama