Przejdź do treści

Rakieta Długi Marsz 2C wyniosła na orbitę parę komercyjnych satelitów radarowych Siwei Gaojing

img

16 lipca 2022 r. z kosmodromu Taiyuan w Chinach wystartowała rakieta Długi Marsz 2C. W udanym locie wyniosła na orbitę parę satelitów obserwacyjnych Siwei Gaojing 2.

Wariant rakiety Długi Marsz 2 bez bocznych rakiet wystartował 16 lipca o 2.57 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i już kilkanaście minut po starcie w chińskich mediach pojawiły się oficjalne informacje o udanej misji.

W 24. rakietowym locie orbitalnym Chin w tym roku wyniesiono pierwsze satelity serii Siwei Gaojing 2 - egzemplarze numerowane 01 i 02. Satelity zostały wysłane dla firmy China Siwei Survey and Mapping Technology, która buduje sieć 28 statków poświęconych obserwacji Ziemi na różne sposoby.

W kwietniu 2022 r. wysłano pierwsze satelity Siwei Gaojing 1 (SuperView 1), które są wyposażone w aparaturę obrazującą w wysokiej rozdzielczości do 20 cm/px. Teraz wysłane zostały pierwsze satelity serii Siwei Gaojing 2, które posiadają radar syntetycznej apertury SAR. Firma chce rozpocząć komercyjną sprzedaż produktów ze swoich zobrazowań satelitarnych jeszcze w tym roku.

Na świecie przeprowadzono już do tej pory w 2022 r. (licząc omawiany w osobnym artykule lot Starlink 4-22) 83 udane loty orbitalne. Kolejny chiński start to będzie najprawdopodobniej wysłanie nowego modułu Wentian do chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Lot ten przewidziano na 24 lipca. 17 lipca od jedynego obecnie modułu stacji Tianhe oddokował statek towarowy Tianzhou 3, by zrobić miejsce dla nowego elementu.

 

Źródło: NSF/Xinhua

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2C startująca z parą satelitów Siwei Gaojing 2 01 i 02. Źródło: Zheng Bin/Xinhua.

Reklama