Przejdź do treści

Rakieta Długi Marsz 2C wysłała na orbitę cztery satelity w tym kolejną trójkę z tajnej serii Yaogan 30

img

Z kosmodromu Xichang w Chinach wystartowała 19 lipca 2021 r. rakieta Długi Marsz 2C i zabrała ze sobą na orbitę cztery satelity.

W udanej misji wysłano na orbitę już dziesiąte trio satelitów serii Yaogan 30. Poprzedni lot z grupą o oznaczeniu 09 odbył się w czerwcu 2021 r. Yaogan 30 to tajna sieć satelitów (wysyłanych trójkami), które najprawdopodobniej służą do prowadzenia nasłuchu radiowego na potrzeby wojska. System ten przypomina amerykański NOSS i może być używany głównie do identyfikacji i śledzenia obcych statków morskich. Obecnie chińska sieć składa się już z 30 takich satelitów.

Firma Beijing Guodian Gaoke Technology wysłała w tej misji satelitę telekomunikacyjnego Tianqi-15 do prowadzenia komunikacji z naziemnymi urządzeniami Internetu Rzeczy (Internet of Things). Tianqi-15 to już 4. wysłany satelita tej serii. Poprzednie – Tianqi 8, Tianqi 9 i Tianqi 14 były wysyłane w lotach rakietowych w 2020 i 2021 r.

Oprócz podstawowego celu umieszczenia ładunków na orbicie, próbowano także w tej misji odzyskać owiewki aerodynamiczne, które osłaniają ładunek w początkowej fazie lotu. Takie rozwiązanie stosuje z powodzeniem od kilku lat firma SpaceX, która odzyskuje owiewki z lotów swojej rakiety Falcon 9.

Był to już 65. udany start rakiety orbitalnej w 2021 r.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: Xinhua/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2C startująca z misją Yaogan-30 (10). Źródło: Zhu Jihan/Xinhua.

Reklama