Przejdź do treści

Rakieta Długi Marsz 3B umieściła na orbicie satelitę telekomunikacyjnego APSTAR-6C

Z kosmodromu Xichang wystartowała w czwartek rakieta Długi Marsz 3B z satelitą telekomunikacyjnym APSTAR-6C. Wysłany satelita zastąpi znajdującego się na orbicie APSTAR-6 i będzie dostarczał usług telekomunikacji satelitarnej VSAT, dystrybucji sygnału telewizyjnego i usług telefonicznych.

Rakieta wystartowała o 18:06 polskiego czasu. Start przebiegł pomyślnie, a ładunek został umieszczony na docelowej orbicie transferowej do pozycji geostacjonarnej.

Satelita APSTAR-6C bazuje na nowoczesnej platformie DFH-4, przeznaczonej dla ciężkich ładunków telekomunikacyjnych. Na pokładzie satelity znalazło się 45 transponderów pasm C, Ku i Ka. Planowany czas użytkowania satelity to 15 lat.

Był to 41. start rakiety orbitalnej na świecie w tym roku i 13. chiński. Chiny tym startem wyszły na prowadzenie w rankingu rakiet wysyłanych przez poszczególne państwa. Wyprzedziły Stany Zjednoczone, które mają do tej pory 12 zrealizowanych startów.

Kolejny w chińskich planach jest start komercyjnego satelity obserwacyjnego Gaofen 5. Satelita ten ma polecieć na pokładzie rakiety Długi Marsz 4C już 7 maja, z kosmodromu Taiyuan.

Źródło: Xinhua/NSF

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 3B startująca z satelitą APSTAR-6C z kosmodromu w Xichang. Źródło: Xinhua/Zhang Zhengyi.

Reklama