Przejdź do treści

Rakieta Długi Marsz 5 gotowa do historycznej chińskiej misji księżycowej

img

Rakieta Długi Marsz 5, która wyniesie najbardziej skomplikowaną do tej pory chińską misję księżycową Chang’e 5, została przetransportowana do stanowiska startowego na terenie kosmodromu Wenchang.

Na 23 listopada planowany jest start chińskiej misji Chang’e 5, której celem będzie pobranie 2 kg próbek regolitu księżycowego i wysłanie go na Ziemię. Lądownik misji ma dotknąć powierzchni Księżyca w pobliżu Mons Rümker w Oceanie Burz – rozległym morzu księżycowym na zachodnim krańcu widocznej z Ziemi strony Księżyca.

Będzie to pierwsza misja z powrotem księżycowych próbek od czasu radzieckiej misji Łuna 24 w 1976 roku. Cel lądowania to region, który dotychczas nie był zbadany przez misję z lądownikiem. Skały i regolit znajdujący się tam jest najmłodszy geologicznie z całego Księżyca – ma 1,2 mld lat – powierzchnia w tym miejscu jest pokryta przez najmłodszą aktywność wulkaniczną na naszym naturalnym satelicie.

Chang’e 5 to ważący ponad 8 ton statek składający się z czterech modułów: modułu serwisowego do lotu w kierunku Księżyca, lądownika, stopnia wznoszenia, który zabierze zebrane próbki na orbitę wokół Księżyca, oraz kapsuły powrotnej, która wróci z próbkami na Ziemię.

Sonda wyląduje na Księżycu 27 listopada, tuż po tym jak wzejdzie Słońce nad obszarem lądowania. Sonda wykona następnie zadanie pobrania próbek w ciągu jednego dnia księżycowego, który trwa 14 dni. W przeciwieństwie do obecnie działającej misji Chang’e 4 z łazikiem, tutaj lądownik nie jest wyposażony w radioizotopowe podgrzewacze instrumentów i noc księżycowa zniszczy jego elektronikę. Powrót próbek i lądowanie w Mongolii Wewnętrznej planowane jest na 16 lub 17 grudnia.

Więcej o misji Chang'e 5

Do misji zostanie wykorzystana rakieta Długi Marsz 5 – największa chińska rakieta nośna o udźwigu 25 t na niską orbitę i prawie 9 t na trajektorię księżycową (TLI). Rakieta debiutowała w 2016 roku. W 2017 roku jej drugi lot był nieudany i dopiero po uporaniu się z błędami projektowymi wróciła do służby ponad 2 lata później. Awaria drugiego stopnia podczas tamtej misji opóźniła realizację misji Chang'e 5. W tym roku ta rakieta wyniosła w kierunku Marsa misję Tianwen 1.

Pod koniec września rakieta przypłynęła do kosmodromu Wenchang, gdzie została złożona i przeprowadzone zostały na niej ostatnie testy. 17 listopada 2020 roku rakieta została w pozycji pionowej przetransportowana z hangaru do wyrzutni startowej LC-101. Obecnie jej start planowany jest na 23 listopada (24 listopada wg lokalnego czasu).

 

Na podstawie: Xinhua

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 5 podczas transportu na wyrzutnię LC-101. Źródło: Xinhua/Guo Cheng.

 

 

 


 

Reklama