Przejdź do treści

Rakieta Długi Marsz 7A wynosi wojskowego satelitę Zhongxing 1E

długi marsz 7a

Z kosmodromu Wenchang w Chinach wystrzelono rakietę Długi Marsz 7A. W misji wysłano w przestrzeń kosmiczną dużego geostacjonarnego satelitę telekomunikacyjnego Zhongxing 1E.

Start przeprowadzono 13 września 2022 r. Trzystopniowa rakieta Długi Marsz 7A wystartowała o 15.18 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i trzeci stopień systemu nośnego wypuścił ładunek na orbitę transferową do pozycji geostacjonarnej (GTO).

W misji wysłano wojskowego satelitę telekomunikacyjnego Zhongxing 1E. Zhongxing 1 to seria zastępująca poprzednią generację wojskowych satelitów łączności Feng Huo 1. Pierwszy statek Zhongxing 1A został wysłany na orbitę przez rakietę Długi Marsz 3B w 2011 roku. Omawiany lot wysłał już 4. egzemplarz tego systemu.

Satelita bazuje na platformie satelitarnej DFH-4 przeznaczonej dla dużych satelitów geostacjonarnych z ładunkiem telekomunikacyjnym. Został zbudowany przez zakłady CAST. Zhongxing 1E ma masę 5,3 t i jest wyposażony w urządzenia do komunikacji w paśmie C i UHF.

Rakieta Długi Marsz 7A to jedna z rakiet nowej generacji serii Długi Marsz. Wywodzi się z systemu Długi Marsz 7, który zadebiutował w 2016 roku. Wariant 7A składa się z trzech głównych stopni rakietowych i dodatkowych rakiet bocznych.

Dolny stopień rozpędzany jest parą silników YF-100 na kerozynę i ciekły tlen. Ten sam moduł stanowi boczny stopień cięższej rakiety Długi Marsz 5. W przypadku 7A dolny stopień może być otoczony przez 2 lub 4 rakiety boczne zasilane tym samym pojedynczym silnikiem YF-100.

Drugi stopień zasilany jest dwoma mniejszymi silnikami YF-115 również zasilanymi mieszanką kerozyny i ciekłego tlenu. Tak samo skonstruowany jest wariant 7 rakiety. W przypadku 7A mamy jednak dodatkowo górny stopień Yuanzheng 1A, znany ze starszej serii rakiet Długi Marsz 3. Jest on zasilany przez hipergoliczne paliwa: niesymetryczną dimetylohydrazynę i tetratlenek diazotu, zdolny do wielokrotnych odpaleń i przez to realizowania wieloładunkowych misji na różne orbity.

Rakieta Długi Marsz 7 ma stopniowo zastępować starszą generację rakiet Długi Marsz 3. System jest zdolny wysłać na niską orbitę okołoziemską 13,5 t i 7 t na orbitę transferową do geostacjonarnej. To plasuje więc ten system wśród ciężkich rakiet nośnych jak europejska Ariane 5 czy amerykańska Atlas V.

Była to 112. udana misja orbitalna na świecie w 2022 r. i 38. lot chińskiego systemu. Po raz 9. wystrzelono rakietę z rodziny Długi Marsz 7. Z tego 8 misji było udanych. Nie powiódł się tylko jeden, debiutancki lot Długiego Marszu 7A w 2020 roku.

 

 

Więcej informacji:

Na podstawie: NSF/SpaceNews/Xinhua

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Start rakiety Długi Marsz 7A z satelitą Zhongxing 1E. Źródło: Xinhua/Pu Xiaoxu.

 

 

Reklama