Przejdź do treści

Rakieta Electron osiąga orbitę w swoim drugim locie

Innowacyjna lekka rakieta Electron firmy Rocket Lab osiągnęła orbitę w swoim drugim testowym locie. Start odbył się z kosmodromu w Nowej Zelandii. Na orbitę udało się wypuścić trzy niewielkie satelity.

Electron w swoim inauguracyjnym locie w maju ubiegłego roku nie osiągnęła orbity. Firma uznała jednak lot za sukces, gdyż udało się przeprowadzić wszystkie krytyczne operacje podczas lotu: start pierwszego stopnia, separację, start drugiego stopnia i odrzucenie osłony aerodynamicznej na ładunek. Po analizie okazało się, że rakieta przedwcześnie zakończyła swój lot z powodu przedwczesnej utraty danych telemetrycznych z rakiety, spowodowanej błędem w konfiguracji systemów naziemnych.

Rakieta wystartowała w niedzielę o 2:43 w nocy czasu polskiego. Pierwszy stopień z klastrem dziewięciu silników Rutherford pracował przez około dwie i pół minuty. Po separacji do pracy przystąpił drugi stopień z pojedynczym silnikiem. Ten działał przez prawie sześć minut i osiągnął docelową orbitę.

Na pokładzie rakiety znajdowały się trzy niewielkie ładunki. Dwa z nich to satelity Lemur firmy Spire Global, specjalizujące się w śledzeniu statków i fizycznym profilowaniu atmosfery. Trzeci satelita to obserwacyjny statek Dove firmy Planet.

Electron to lekka, całkowicie kompozytowa, mierząca 17 metrów rakieta z silnikami zasilanymi przez elektryczne pompy. Te elektryczne pompy czynią ją pierwszą “elektryczną” rakietą na świecie.

Jest to pierwszy z - miejmy nadzieję - serii udanych debiutów niewielkich systemów rakietowych. Postępująca miniaturyzacja urządzeń elektronicznych i sprzętu satelitarnego umożliwia budowanie niewielkich platform satelitarnych do celów, które wcześniej zarezerwowane były jedynie dla wielotonowych statków. Małe ładunki takie jak satelity standardu CubeSat okazują się być przydatne nie tylko w celach edukacyjnych, ale również w działalności komercyjnej. Dlatego pojawia się nisza na rakiety dedykowane takim ładunkom.

Oprócz Rocket Lab, do grona nosicieli niewielkich ładunków na orbitę chcą dołączyć firmy Vector Space i Virgin Orbit, które już wkrótce powinny także przeprowadzić pierwsze loty testowe.

Rocket Lab będzie w stanie za pomocą swojej rakiety wysyłać do 150 kg na niską orbitę. Firma planuje sprzedawać lot swojej rakiety w cenie niecałych 5 milionów dolarów, co czyniłoby ją niezwykle konkurencyjną na rynku dla takich małych ładunków.

Źródło: SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Electron startująca w swoim drugim locie ze stanowiska LC-1 w Mahia w północnej Nowej Zelandii. Źródło: Rocket Lab.

Reklama