Przejdź do treści

Rakieta Electron wystrzeliła na orbitę tajnego satelitę NROL-162

electron

Z kosmodromu Mahia w Nowej Zelandii rakieta Electron firmy Rocket Lab wyniosła na orbitę tajnego satelitę NROL-162 dla Narodowego Biura Rozpoznania Stanów Zjednoczonych.

Szósta w 2022 roku misja rakiety Electron została przeprowadzona 13 lipca. Dwustopniowa konstrukcja wystartowała o 8.30 rano czasu polskiego. Cały lot przebiegł pomyślnie i niecałe 10 minut po starcie górny stopień rakiety odłączył dodatkowy stopień Kick Stage z ładunkiem na wstępnej orbicie.

Kick Stage następnie dryfował przez około 45 minut do okolic apogeum orbity, gdzie uruchomił swój silnik Curie na prawie 2 minuty. To pozwoliło ustalić ostateczną orbitę. Około godzinę po starcie satelita NROL-162 został wypuszczony.


O ładunku

Firma Rocket Lab nazwała tą misję “Wise One Looks Ahead”. Wyniesiono w niej satelitę NROL-162, należącą do Narodowego Biura Rozpoznania USA. Firma Rocket Lab pozyskała kontrakt na tę misję w 2020 roku w ramach programu Responsive Space Program. Kontrakt składa się z dwóch etapów. W pierwszym wysłany został ładunek NROL-162, natomiast już za 10 dni z sąsiedniego stanowiska wystartuje kolejna rakieta Electron z satelitą NROL-199.

Misja satelity jest tajna, nic nie wiadomo o przeznaczeniu ładunku. Jedyną dodatkową oficjalną informacją jest to, że satelita powstał we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa Australii.


Podsumowanie

Firma Rocket Lab przeprowadziła już 27 startów swojej lekkiej rakiety nośnej Electron. Trwają intensywne prace, by dolny stopień tej rakiety był odzyskiwany i mógł być ponownie wykorzystywany, podobnie jak wielokrotnie używa się członów znacznie większej rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Dolny stopień rakiety Electron nie ma powracać i lądować o własnym napędzie, ale hamować o spadochronach i być wychwytywany w powietrzu przez helikopter. W 2022 r. firma wykonała już pierwsze takie podejście w prawdziwej misji i było ono częściowo udane.

Lato 2022 jest intensywnym czasem dla firmy Rocket Lab. Niedawno rakieta Electron wyniosła w kierunku Księżyca pierwszą dedykowaną misję programu Artemis - sondę CAPSTONE. A już 23 lipca na orbitę poleci kolejny egzemplarz Electrona z satelitą NROL-199.

 

 

Więcej informacji:

Na podstawie: Rocket Lab/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Start rakiety Electron. Źródło: Rocket Lab.

 

Reklama