Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 startuje z argentyńskim satelitą radarowym

Rakieta Falcon 9 należąca do firmy SpaceX wystartowała w nocy z niedzieli na poniedziałek, wysyłając na orbitę argentyńskiego satelitę radarowego SAOCOM 1A.

Start odbył się ze stanowiska 4E w kosmodromie Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA. Rakieta wystartowała w poniedziałek 8 października, o 4:22 czasu polskiego. Lot systemu przebiegł pomyślnie i po niecałych 13 minutach od startu ładunek został wypuszczony na docelowej orbicie.

SAOCOM 1A to ważący 3000 kg satelita radarowy, należący do budowanej argentyńskiej sieci obrazowania radarowego. Satelita jest wyposażony w radar apertury syntetycznej (SAR) do obrazowania Ziemi w paśmie L. Urządzenie może pracować w dwóch trybach, które dają mu maksymalną rozdzielczość 10 m/px.

Dolny stopień rakiety Falcon 9, która wyniosła tego satelitę był już użyty w locie z satelitami telekomunikacyjnymi IridiumNEXT w czerwcu 2018 rok. Było to więc drugie wykorzystanie tego stopnia. Stopień wykonał w tym locie pierwsze udane lądowanie na lądowisku na zachodnim wybrzeżu USA. Wcześniej lądowania dolnych stopni z bazy Vandenberg były wykonywane jedynie z użyciem bezzałogowej barki.

Była to już 16. misja firmy SpaceX w 2018 roku. Następny w planach jest lot w połowie listopada z dużą ilością niewielkich satelitów firmy Spaceflight Industries.


Film ze startu. Źródło: SpaceX.

Źródło: SpaceX

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca ze stanowiska 4E w bazie Vandenberg z satelitą radarowym SAOCOM 1A dla Argentyny. Źródło: SpaceX.

Reklama