Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 startuje z pierwszym prywatnym lądownikiem księżycowym

img

Rakieta Falcon 9 wyniosła w czwartkowym locie na orbitę okołoziemską trzy ładunki: indonezyjskiego satelitę telekomunikacyjnego PSN, eksperymentalnego mikrosatelitę szpiegowskiego dla USA oraz pierwszy prywatny lądownik księżycowy izraelskiej organizacji SpaceIL.

Rakieta Falcon 9 wystartowała 22 lutego o 2.45 czasu polskiego z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Cały lot przebiegł prawidłowo i wszystkie ładunki misji zostały wypuszczone przez górny stopień rakiety. Dolny stopień zakończył swoją misję lądując trzeci raz z powodzeniem.


Relacja ze startu. Źródło: SpaceX.

Pierwszy prywatny lądownik księżycowy

Najgłośniejszym ładunkiem tej misji był z pewnością lądownik księżycowy organizacji SpaceIL z Izraela. SpaceIL brała udział w nierozstrzygniętym konkursie Google X Prize na komercyjne lądowniki księżycowe. Mimo zakończenia konkursu bez rezultatu SpaceIL postanowiła nadal pracować nad swoim lądownikiem.

Lądownik Beresheet został wypuszczony jako pierwszy, na supersynchronicznej orbicie okołoziemskiej. Stamtąd serią manewrów będzie stopniowo powiększał swoją orbitę, aż zostanie przyciągnięty przez Księżyc i wejdzie na orbitę naszego naturalnego satelity 4 kwietnia br. 11 lub 12 kwietnia podjęta zostanie próba lądowania w Mare Serenitatis.

Beresheet ma masę około 600 kg z paliwem. Został wyposażony w magnetometry, za pomocą których będzie podjęta próba wykrycia anomalii magnetycznych na powierzchni Księżyca. Swój ładunek zamontowała też agencja NASA - retroreflektor laserowy pozwoli na precyzyjne zlokalizowanie lądownika przez sondę LRO. Amerykański satelita księżycowy ma też wykonać obserwację pyłu podniesionego przez statek Beresheet po wylądowaniu. Poszuka tam śladów wodoru i rtęci.

img
Harmonogram misji lądownika Beresheet SpaceIL. Źródło: SpaceIL.

Satelita telekomunikacyjny dla Indonezji

Największym ładunkiem misji był satelita telekomunikacyjny PSN-6 przeznaczony do świadczenia usług z pozycji 148 E na orbicie geostacjonarnej. Satelita został wyposażony w transpondery pasm C i Ku i ma łączną przepustowość 15 Gb/s.

Ważący ponad 4 tony satelita został zbudowany w oparciu o platformę SSL-1300 firmy Space Systems Loral.

Szpiegowski eksperyment

Na pokładzie satelity PSN-6 znalazł się mikrosatelita S5, operowany przez Siły Powietrzne USA. Statek o masie 60 kg będzie testował rozpoznawanie i śledzenie obiektów w pasie orbity geostacjonarnej. Inżynierowie chcą tym satelitą odpowiedzieć na pytanie czy możliwe jest prowadzenie dokładnych niskokosztowych obserwacji innych satelitów i śmieci kosmicznych w ten sposób.

Źródło: NASA/NS/SN

Opracowanie: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca 22 lutego 2019 roku ze stanowiska LC-40 z Cape Canaveral na Florydzie. Źródło: SpaceX.
 

Reklama