Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wyniosła kolejne 53 satelitów sieci Starlink

falcon 9 start

SpaceX stale powiększa liczbę satelitów Starlink na niebie. W udanej misji Starlink 4-25 wysłano kolejny zestaw 53 statków.

Rakieta Falcon 9 wystartowała 24 lipca 2022 r. o 15.38 czasu polskiego ze stanowiska SLC-39A na kosmodromie Kennedy Space Center na Florydzie. Na szczycie rakiety znalazło się 53 satelitów sieci Starlink. Misja przebiegła pomyślnie i niecałe 9 minut po starcie górny stopień rakiety był już z satelitami na wstępnej orbicie. Kilka minut później wszystkie satelity zostały wypuszczone.

W locie wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1062, który wykonał już wcześniej 7 udanych misji: GPS III SV04GPS III SV05załogowy lot Inspiration4misję Starlink 4-5 i Starlink 4-16załogowy lot do stacji ISS Axiom-1 oraz Nilesat-301. Stopień ponownie po zakończonej pracy powrócił na Ziemię i wylądował na autonomicznej barce ASOG na Oceanie Atlantyckim.


O sieci Starlink

Firma SpaceX buduje na niskiej orbicie okołoziemskiej sieć satelitów telekomunikacyjnych Starlink, umożliwiających dostęp do szerokopasmowego Internetu o niskich opóźnieniach. Głównymi klientami sieci są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 r. firma zakończyła budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink. W ubiegłym roku rozpoczęła się intensywna faza zapełniania kolejnej powłoki, oznaczonej cyfrą 4 (stąd nazwy misji 4-X). Są to orbity o wysokości 540 kilometrów i inklinacji 53,2 stopni – bardzo podobne do pierwszej ukończonej powłoki nr 1. Niedawno rozpoczęły się też misje na orbity polarne i powłokę o numerze 3Łącznie na wszystkie powłoki orbitalne firma SpaceX wysłała do tej pory ponad 2800 statków.

 


Więcej o sieci Starlink


 

Obecnie w misjach są wysyłane satelity Starlink wersji V1.5. Każdy z nich ma masę prawie 300 kilogramów. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Statki mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od nich. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Sieć Starlink poszerza grono odbiorców. W pierwszej fazie budowy sieci firma SpaceX skupiała się na detalicznej sprzedaży usługi dla firm i użytkowników indywidualnych. W maju 2022 r. ogłoszono, że Starlink ma już 400 000 aktywnych abonentów na całym świecie. W czerwcu firma weszła na pierwszy rynek azjatycki – usługę mogą już kupić użytkownicy mieszkający w Filipinach.

Sieć wchodzi też na rynek mobilnych usług w sektorze lotniczym – kolejne linie testują ten sposób łączności w swoich samolotach. W czerwcu amerykański regulator telekomunikacyjny FCC udzielił SpaceX zezwolenia na sprzedaż mobilnych terminali sieci Starlink do wykorzystywania nie tylko w samolotach ale też np. w pojazdach czy na statkach.


Podsumowanie

Była to już 33. misja orbitalna firmy SpaceX w 2022 r. To stanowi absolutny rekord przedsiębiorstwa. W rekordowym ubiegłym roku udało się wysłać 31 misji. Teraz liczba ta została przekroczona już w lipcu! SpaceX nie zwalnia tempa i już 3 sierpnia przeprowadzi kolejny lot – rakieta Falcon 9 wyniesie w kierunku Księżyca koreańską sondę KPLO.

Na świecie przeprowadzono w tym roku do tej pory 86 udanych misji rakiet orbitalnych.

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SN/SpaceX

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca w misji Starlink 4-25. Źródło: SpaceX

Reklama