Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wynosi na orbitę satelitę telekomunikacyjnego SES-22

falcon 9

Z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie rakieta Falcon 9 wysłała na orbitę satelitę telekomunikacyjnego SES-22 luksemburskiej firmy SES.

W 27. locie rakiety Falcon 9 w 2022 r. udało się z powodzeniem wysłać na orbitę transferową do pozycji geostacjonarnego dużego satelitę telekomunikacyjnego SES-22. Rakietę wystrzelono 29 czerwca o 17.04 czasu lokalnego z wyrzutni SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral.

Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie. Po 33 minutach od startu górny stopień rakiety Falcon 9 wypuścił satelitę na docelowej orbicie transferowej, skąd statek o własnym napędzie poleci na orbitę geostacjonarną. W misji SES-22 wykorzystano najnowszy z flotylli używanych dolnych stopni rakiety Falcon 9. Człon o oznaczeniu B1073 poleciał poprzednio w jednej misji: Starlink 4-15 w maju 2022 r. Ponownie po tym locie powrócił na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na barce JRTI na Oceanie Atlantyckim.


O ładunku

SES-22 to ważący 3,5 t satelita zbudowany dla luksemburskiej firmy telekomunikacyjnej SES przez francuskie zakłady Thales Alenia Space. To pierwszy z pięciu satelitów telekomunikacyjnych przeznaczonych do przeniesienia usług (głównie transmisji telewizyjnych i radiowych) na nowe częstotliwości w paśmie radiowym C, po tym jak część ze starych częstotliwości tego zakresu przeznaczono w Stanach Zjednoczonych na potrzeby naziemnych mobilnych sieci 5G.

Satelita jest oparty na platformie Spacebus 4000 B2, która jest szeroko stosowana w satelitach telekomunikacyjnych średniej wielkości (3 t - 6 t) i debiutowała w 2005 r. Obecnie wysłano już kilkanaście satelitów bazujących na tej platformie.


Podsumowanie

Firma SES w ramach planu zmiany częstotliwości nadawania swoich satelitów ma jeszcze tylko w 2022 r. wysłać kolejne 4 satelity. Ich budowa i wyniesienie jest finansowana z grantów, na które złożyły się przedsiębiorstwa inwestujące w sieć 5G. 2 kolejne satelity zostaną wyniesione przez rakietę Atlas V, a 2 jeszcze przez Falcon 9. Podobne plany wykonuje inny operator telekomunikacyjny, Intelsat. Jeszcze w tym roku planuje wyniesienie pierwszych z 7 satelitów. Do tego zadania użyte zostaną rakiety firmy SpaceX i konsorcjum Arianespace.

Misja SES-22 była ostatnim w czerwcu lotem rakiety Falcon 9. Lipiec zapowiada się dla firmy SpaceX bardzo intensywny. Tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni tego miesiąca mają zostać przeprowadzone 3 loty orbitalne: 2 z satelitami Starlink i 1 lot towarowy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: SpaceX/SN/SpaceNews/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z satelitą SES-22. Źródło: SpaceX.

Reklama