Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wynosi tureckiego satelitę telekomunikacyjnego w pierwszym locie w 2021 roku

img

Pierwszy lot orbitalny w 2021 roku wykonała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. Z kosmodromu na Florydzie wyniosła na orbitę tureckiego satelitę telekomunikacyjnego Turksat 5A.

Rakieta Falcon 9 wystartowała 7 stycznia 2021 roku o 21:25 czasu lokalnego ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie w Cape Canaveral na Florydzie. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i po 33 minutach satelita zostały wypuszczony na docelowej orbicie GTO (transferowej do pozycji geostacjonarnej).

Dolny stopień rakiety powrócił na Ziemię po wykonanej pracy i wylądował o własnym napędzie na autonomicznej barce JRTI na Oceanie Atlantyckim. W locie wykorzystano egzemplarz B1060 dolnego stopnia, który poprzednio brał udział w trzech misjach: GPS III SV03, Starlink L11 oraz Starlink L14.


O ładunku

Satelita misji to telekomunikacyjny statek Turksat 5A zbudowany na bazie napędzanej w pełni elektrycznie platformy Eurostar E3000EOR firmy Airbus Defence and Space. Satelita ma masę 3,5 t i został wyposażony w 42 transpondery pasma Ku.

Statek zajmie pozycję 31 E na orbicie geostacjonarnej, skąd będzie świadczył usługi komunikacyjne dla klientów firmy Turksat w Turcji, na Bliskim Wschodzie, w Europie i północnej Afryce. Planowany czas użytkowania satelity to 15 lat.

 

Podsumowanie

Był to pierwszy lot rakiety orbitalnej w 2021 roku. Firma SpaceX, do której należą rakiety Falcon 9, planuje wykonać w tym roku nawet 48 misji – większość w ramach rozbudowy sieci telekomunikacyjnej Starlink, ale w tym roku zobaczymy też dwie misje załogowe na ISS oraz kolejne po dłuższej przerwie loty największej obecnie rakiety nośnej świata – Falcon Heavy.

 

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na podstawie: SpaceX/NSF

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 wynosząca na orbitę satelitę telekomunikacyjnego Turksat 5A. Źródło: SpaceX.

 

Reklama