Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wysłała na orbitę 40 satelitów w misji Transporter-4

falcon 9

Firma SpaceX przeprowadziła już 12. w tym roku start rakiety Falcon 9. W udanej misji współdzielonej przez wielu klientów Transporter-4 na orbitę trafiło 40 satelitów.

Start został przeprowadzony ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 wystartowała 1 kwietnia 2022 r. o 18.24 czasu polskiego. Po prawidłowo przeprowadzonych wszystkich etapach lotu, niecałe 10 minut po starcie drugi stopień rakiety wypuścił pierwsze trzy ładunki na orbicie.

Dalej przeprowadzono jeszcze dwa dodatkowe odpalenia górnego stopnia, modyfikujące orbitę. Między nimi rakieta wypuściła pozostałe ładunki.

W misji Transporter-4 ponownie wykorzystano dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1061, który brał już udział w sześciu misjach: załogowych lotach do ISS Crew-1 i Crew-2, towarowej misji do stacji CRS-23, locie z satelitą telekomunikacyjnym SXM-8, misji z teleskopem rentgenowskim IXPE oraz ostatnio w lutym 2022 r. misji Starlink 4-7. W swojej siódmej misji człon ponownie wrócił na Ziemię i wylądował bezpiecznie o własnym napędzie na autonomicznej barce JRTI na Oceanie Atlantyckim. W locie odzyskane też zostały obie połówki owiewki aerodynamicznej, które chronią ładunek na szczycie w początkowej fazie lotu.


O ładunkach

Największym satelitą wysłanym w misji Transporter-4 był niemiecki EnMAP (ang. Environmental Mapping and Analysis Program). EnMAP to obserwacyjny satelita środowiskowy o masie prawie 1 t, zbudowany dla Ministerstwa Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu. Urządzenie wesprze badania związane ze zmianami środowiska naturalnego i użytkowaniem zasobów naturalnych.

Argentyńska firma Satellogic wysłała w tej misji kolejne mikrosatelity swojej konstelacji przeznaczonej do obserwacji Ziemi. W tej misji na orbitę trafiły statki ÑuSat 23 - 27.

Firma HawkEye 360 buduje sieć komercyjnego zwiadu radioelektronicznego do obserwacji aktywności ruchu lotniczego, morskiego i gospodarczej działalności na lądzie. Swoje pierwsze satelity wysłała w 2019 roku. W tej misji Falcon 9 wyniósł trzy kolejne statki: Hawk 4A, 4B i 4C.

Najliczniejszą grupę w tym locie stanowiły satelity SpaceBEE firmy Swarm Technology. SpaceBee to pikosatelity o kształcie prostopadłościanu mające rozmiar standardu CubeSat 0.25U. Budują one sieć telekomunikacyjną do komunikacji między urządzeniami w ramach Internetu Rzeczy (IoT). W tej misji wysłanych zostało 12 satelitów SpaceBEE 127-138.

Luksemburska firma Kleos Space wysłała 4 satelity KSF 2A, 2B, 2C i 2D. Dołączą one do czterech wysłanych w 2021 roku. Firma buduje sieć, która ma pomagać w geolokalizacji źródeł transmisji radiowych ze statków morskich. Podobnie jak HawkEye system ma na celu śledzenia aktywności gospodarczej i potencjalnych naruszeń prawa jak np. nielegalne rybołówstwo, piractwo czy przemyt ludzi i towarów.

Firma PlanetiQ rozwija sieć nanosatelitów, które wykorzystując przesłanianie sygnału GPS z wyżej położonych satelitów pomaga w profilowaniu atmosfery na potrzeby modelowania klimatu i prognozowania pogody. W misji Transporter-4 na orbitę trafił ich trzeci satelita GNOMES 3. Podobna technologia jest wykorzystywana przez satelity LEMUR firmy Spire Global.

Litwini z firmy NanoAvonics wysłali w tym locie satelitę M42, który jest testem rozwijanej przez nich platformy satelitarnej M6P dla nanosatelitów standardu CubeSat.

Aż trzy satelity zbudował dla tej misji Uniwersytet w Chile. To statki: PlantSat do badania rozwoju rośliny w zamkniętych warunkach na orbicie, SUCHAI 2 i SUCHAI 3 testujące rozmaite technologie kosmiczne.

Oprócz wymienionych powyżej, w misji Transporter-4 na orbitę trafiło jeszcze 11 innych satelitów.


Podsumowanie

Był to 34. udany start rakiety orbitalnej na świecie w 2022 roku. Firma SpaceX przeprowadziła do tej pory już 12 lotów. Była to jej pierwsza z kilku planowanych misji w kwietniu. Już za kilka dni z Cape Canaveral wystartuje Falcon 9 z załogową misją Axiom 1 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W planach pod koniec kwietnia jest też druga załogowa misja do stacji - Crew 4. Oprócz tego czekają nas w kwietniu bezzałogowe starty: tajna misja NROL-85, komercyjna Nilesat 301 i wysłanie kolejnej grupy satelitów telekomunikacyjnych Starlink.

 

 

Na podstawie: SpaceX/NSF/Gunter's Space Page

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca w misji Transporter-4. Źródło: SpaceX.

 

Reklama