Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wysłała pierwsze Starlinki na nowy rodzaj orbity

falcon 9 lot

Zaledwie kilka dni po poprzedniej misji rakieta Falcon 9 znowu wystartowała z zestawem satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii wysłano na niską orbitę okołoziemską 46 nowych statków.

50. misja poświęcona budowie sieci Starlink została przeprowadzona 10 lipca 2022 r. Rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska SLC-4E o 21.39 czasu lokalnego. Lot systemu przebiegł pomyślnie i po dwóch odpaleniach górnego stopnia rakiety satelity znalazły się na wstępnej orbicie. Około godzinę po starcie wszystkie 46 satelitów zostało wypuszczonych.

Dolny stopień rakiety Falcon 9 po wykonanej pracy powrócił na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na barce OCISLY na Oceanie Spokojnym. Był to już 6. lot tego członu. Egzemplarz o oznaczeniu B1063 brał wcześniej udział w misjach: Sentinel 6AStarlink L28, misji asteroidowej DARTStarlink 4-11 oraz Starlink 4-13.


O sieci Starlink

Firma SpaceX buduje na niskiej orbicie okołoziemskiej sieć satelitów telekomunikacyjnych Starlink, zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu. Głównymi klientami systemu są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 roku SpaceX zakończył budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink. W ubiegłym roku rozpoczęła się intensywna faza zapełniania kolejnej powłoki, oznaczonej cyfrą 4 (stąd nazwy misji 4-X). Jest to powłoka o bardzo podobnych wymiarach co powłoka nr 1.

Aby jednak sieć Starlink miała w pełni globalny zasięg, sięgający również wyższych szerokości geograficznych, potrzebne są satelity na orbitach o wyższych inklinacjach. Do tego służyć będą powłoki nr 3 i nr 5. Omawiana tutaj misja to właśnie pierwsza wysłana na powłokę nr 3.

Powłoka nr 3 ma wysokość orbity wynoszącą 560 km i inklinacje 97,6 stopni. Jest więc orbitą heliosynchroniczną (satelita pojawia się nad danym punktem na Ziemi zawsze o tych samych porach - tym samym czasie słonecznym). Na nowej powłoce ma się znaleźć łącznie 348 satelitów. Łącznie we wszystkich startach firma SpaceX wysłała na orbitę ponad 2800 statków, z czego w tej chwili ponad 2000 jest aktywnych i pełni swoją funkcję.

 


Więcej o sieci Starlink


 

Obecnie w misjach są wysyłane satelity Starlink wersji V1.5. Każdy z nich ma masę około 300 kilogramów. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Statki mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od nich. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Sieć Starlink poszerza grono odbiorców. W pierwszej fazie budowy sieci firma SpaceX skupiała się na detalicznej sprzedaży usługi dla firm i użytkowników indywidualnych. W maju 2022 roku ogłoszono, że Starlink ma już 400 000 aktywnych abonentów na całym świecie. Starlink wchodzi też na rynek mobilnych usług w sektorze lotniczym – kolejne linie lotnicze testują ten sposób łączności w swoich samolotach. W czerwcu amerykański regulator telekomunikacyjny FCC udzielił SpaceX zezwolenia na sprzedaż mobilnych terminali sieci Starlink do wykorzystywania nie tylko w samolotach ale też np. w pojazdach czy na statkach.


Podsumowanie

Był to 29. start rakiety Falcon 9 w 2022 roku, a już 14 lipca odbędzie się kolejny. Rakieta Falcon 9 wyniesie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej bezzałogowy Startek towarowy Dragon 2. Na świecie przeprowadzono łącznie w tym roku 77 udanych lotów orbitalnych.

 

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SN/SpaceX

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 lecąca w poprzedniej misji Starlink 4-21. Źródło: SpaceX

 

Reklama