Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wysyła tajnego satelitę NROL 108 w ostatniej misji w 2020 roku

img

Z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie wystartowała ostatnia w tym roku misja firmy SpaceX. Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę tajnego satelitę NROL-108 Narodowego Biura Rozpoznania Stanów Zjednoczonych.

Rakieta wystartowała 19 grudnia 2020 roku o godz. 15:00 czasu polskiego z wyrzutni LC-39A. Lot przebiegł pomyślnie. Jak poinformował SpaceX, satelita został wypuszczony na docelowej orbicie o nieujawnionych parametrach. Dolny stopień rakiety wrócił z kolei na Ziemię, lądując na stanowisku LZ-1 na wybrzeżu Florydy.

Do misji użyto dolnego stopnia o oznaczeniu B1059. Jest to człon, który brał wcześniej udział w czterech misjach: zaopatrzeniowych do ISS CRS-19 i CRS-20, misji Starlink L8 oraz SAOCOM 1B. Tylko w tym roku stopień ten leciał już czwarty raz i, co warto podkreślić, zgodę na użycie używanego stopnia wydało Narodowe Biuro Rozpoznania Stanów Zjednoczonych, które do tej pory do swoich misji używało praktycznie tylko rakiet jednorazowego wykorzystania konsorcjum ULA.


O ładunku

 

Niewiele, jak zwykle przy tego typu misjach, wiadomo o przeznaczeniu satelity. Start może być powiązany z podobną misją wykonaną dla NRO przez SpaceX w 2017 roku (NROL 76). Satelita został najprawdopodobniej wysłany na niską orbitę (LEO) o średniej inklinacji (około 50 stopni, czyli podobnie jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna). Zupełnie nic nie wiadomo o ładunku na satelicie.

Emblemat przygotowany na tę misję, pokazujący goryla i prezentujący napis „Peace Through Strength” i lakoniczna informacja prasowa wydana przez agencję wskazuje, że może chodzić o satelitę związanego z zapewnieniem czujności i gotowości do obrony amerykańskich sił zbrojnych i ich sojuszników.


Podsumowanie

Był to ostatni, 26. lot rakiety Falcon 9 w 2020 roku. Firma pobiła swój rekord ustanowiony w 2018 roku, kiedy przeprowadziła 21 misji orbitalnych. Żadna rakieta nie wykonała więcej startów w tym roku.

 

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na podstawie: SpaceX/NRO/NSF

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją NROL 108. Źródło: SpaceX.

 


 

Reklama