Przejdź do treści

Rakieta Falcon Heavy wysyła satelitę telekomunikacyjnego Arabsat 6A

img

Rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX wykonała swój drugi udany lot. Była to pierwsza misja z komercyjnym ładunkiem. W ramach misji wyniesiono satelitę telekomunikacyjnego Arabsat 6A dla Arabii Saudyjskiej.

Najcięższa obecnie rakieta świata wystartowała z kosmodromu w Kennedy Space Center 12 kwietnia 2019 roku o godz. 0.35 czasu polskiego. Cały lot przebiegł pomyślnie.


Źródło: SpaceX.

Dwie i pół minuty od startu od rakiety odłączyły się boczne stopnie, które po chwili zaczęły wykonywać manewr powrotny.

Po kolejnej minucie pracę zakończył środkowy człon. Chwilę później nastąpiła separacja i ostatni, dolny człon rozpoczął powrót i przygotowania do lądowania. Na orbitę parkingową satelitę wyprowadziło odpalenie pojedynczego silnika górnego stopnia rakiety.

Podczas pracy górnego stopnia na Ziemię powróciły trzy pozostałe stopnie rakiety. Dwa boczne wylądowały z powodzeniem na stanowiskach lądowych LZ-1 i LZ-2 na przylądku Canaveral. Środkowy człon nieco później wykonał udane lądowanie na autonomicznej barce Of Course I Still Love You. Było to pierwsze udane odzyskanie wszystkich trzech stopni – po debiutanckim locie rakiety Falcon Heavy nie udało się wylądować środkowemu.

Po umieszczeniu rakiety i ładunku na orbicie parkingowej nastąpiła faza swobodnego dryfu, trwająca ponad 23 minuty. Po tym czasie górny stopień rakiety odpalił po raz ostatni, umieszczając ładunek na supersynchronicznej orbicie transferowej do orbity geostacjonarnej.

O ładunku

Arabsat 6A to telekomunikacyjny satelita należący do Arabii Saudyjskiej. Statek ma masę ponad sześciu ton i bazuje na platformie LM2100 firmy Lockheed Martin. Satelita zostanie ustawiony na pozycji 30,5 E na orbicie geostacjonarnej, gdzie zastąpi starszego satelitę Arabsat 5A. Na jego pokładzie znajdują się transpondery do komunikacji w pasmach Ka i Ku. Satelita ma dostarczać usługi telewizji, radia, dostępu do Internetu oraz komunikacji mobilnej dla użytkowników na Bliskim Wschodzie, w Europie i Afryce. Satelita jest przeznaczony do pracy przez piętnaście lat.

Podsumowanie

Był to drugi udany lot rakiety Falcon Heavy. System złożony z trzech dolnych członów i jednego górnego rakiety Falcon 9 jest w tej chwili rakietą o największych zdolnościach wynoszenia ładunków na orbitę na świecie.

W pierwszym testowym locie rakieta wyniosła samochód Tesla Roadster na orbitę heliocentryczną, siegającą swoim apocentrum za orbitę Marsa. Start ten miał miejsce 6 lutego 2018 roku.

Więcej informacji:

Źródło: SpaceX

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta Falcon Heavy tuż po starcie z satelitą Arabsat 6A. Źródło: SpaceX.
 

Reklama