Przejdź do treści

Rakieta Firefly Alpha wykonuje pierwszy udany lot na orbitę w swojej drugiej próbie

img

Rakieta Alpha firmy Firefly Aerospace wykonała swój pierwszy udany lot na orbitę. W swojej drugiej próbie wysłała na orbitę kilka niewielkich satelitów na niską orbitę okołoziemską.

Misja nazwana “To The Black” została przeprowadzona 1 października 2022 r. z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Rakieta wystartowała 1 października 2022 r. o 9.01 rano czasu polskiego (w miejscu startu była 0.01 w nocy).

W pierwszej fazie lotu rakietę napędzały cztery silniki Reaver 1 pierwszego stopnia. Rozpędzały one rakietę przez 2 minuty i 37 sekund. Później pierwszy stopień odłączył się od rakiety, a do dalszego przyspieszania zabrał się drugi stopień z jednym silnikiem. Pierwsze odpalenie górnego stopnia zakończyło się 7 minut i 40 sekund po starcie. Osiągnięto wtedy wstępną, dość eliptyczną jeszcze orbitę.

Po kilkudziesięciominutowej fazie dryfu, górny stopień odpalił swój silnik ostatni raz, tym razem tylko na 2 sekundy. To wystarczyło, by osiągnąć docelową kołową orbitę misji o wysokości około 300 km. Nieco ponad godzinę po starcie wszystkie trzy wynoszone ładunki zostały wypuszczone przez rakietę.

Była to druga próba orbitalna rakiety Alpha amerykańskiej firmy Firefly Aerospace. Pierwsza została przeprowadzona we wrześniu 2021 r. i nie zakończyła się powodzeniem. Wtedy krótko po starcie wyłączył się jeden z silników dolnego stopnia. Rakieta kontynuowała lot, ale po osiągnięciu prędkości naddźwiękowej nie była już w stanie utrzymać prawidłowej orientacji i została w końcu zdetonowana zdalnie przez obsługę naziemną.

Okazało się, że powodem przedwczesnego wyłączenia silnika było odpięcie się elektrycznej linii zasilającej zawory pod wpływem wibracji. Obecne wersje silników wytwarzają już mniejsze wstrząsy, a dodatkowo przeniesiono te elementy elektryki w miejsce mniej narażone na wibracje.

Alpha to lekka dwustopniowa rakieta nośna. W dolnym stopniu rakietę napędzają cztery silniki Reaver 1 o łącznym ciągu prawie 740 kN. W górnym stopniu działa pojedynczy silnik Lightning 1 o ciągu 70 kN. Oba stopnie używają mieszanki kerozyny RP-1 i ciekłego tlenu. Rakieta ma być w stanie wynieść do 1 t ładunku na niską orbitę okołoziemską.


O ładunkach

Największymi satelitami misji była para nanosatelitów standardu CubeSat 3U. Edukacyjny podmiot Teachers in Space zbudował dla tej misji statek Serenity, który rejestrował parametry i warunki lotu i prześle te dane na potrzeby edukacyjne.

Ośrodek badawczy NASA Ames Research Center wysłał z kolei testowego satelitę TechEdSat 15. Znalazł się na nim eksperymentalny tzw. “egzohamulec”, który pozwala na wykonanie deorbitacji satelity w egzosferze. Zbudowany system ma przetrwać wyższe temperatury hamowania, przez co utrzymać dłużej orientację i pozwolić na precyzyjne wybranie miejsca deorbitacji. Inny instrument na tym satelicie to moduł nadawczy z wbudowaną pamięcią do testów przechowywania i przesyłu danych dla niewielkich satelitów.

Fundacja Libre Space Foundation przygotowała do tej misji platformę wypuszczającą pikosatelity PicoBus. Wraz z nią podróżowało 5 ładunków w tym para pikosatelitów tej firmy Qubik 3 i Qubik 4. Pikosatelity to satelity jeszcze mniejszego standardu od nanosatelitów (te konkretnie mają wymiary sześcianu o bokach 5 cm). Umieszczono na nich ładunki telekomunikacyjne na potrzeby testów różnych technik przesyłu oraz do naziemnych ćwiczeń determinacji orbity i identyfikacji tak małych satelitów.

To nie wszystkie pikosatelity tej misji. Firma AMSAT EA zbudowała parę GENESIS G i J o podobnym przeznaczeniu do wymienionych wyżej satelitów Qubik. Organizacja Fossa Systems umieściła w tym locie swojego pikosatelitę FossaSat 1 do testów eksperymentalnej modulacji fal radiowych na potrzeby komunikacji z satelitą oraz miniaturowych rozkładanych paneli słonecznych.

Na górnym stopniu rakiety Alpha przytwierdzono też niewielką kapsułę na pamiątki do wysłania w kosmos przez pracowników firmy i ich rodziny.


Podsumowanie

Pierwszy udany lot rakiety Alpha daje zielone światło do wykonania kolejnej misji. Jeszcze w tym roku firma chce przeprowadzić kolejny lot orbitalny z nanosatelitami dla edukacyjnego programu NASA ELaNa.

Na świecie przeprowadzono już 122 udane misje orbitalne w 2022 roku.

 

Więcej informacji:

Na podstawie: Firefly/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

 

Na zdjęciu: Rakieta Alpha na stanowisku startowym przed swoją drugą próbą lotu na orbitę. Źródło: Firefly Aerospace.

 

Reklama