Przejdź do treści

Rakieta firmy Astra prawie osiągnęła orbitę w swoim trzecim locie

img

Rakieta Rocket 3.2 firmy Astra Space wykonała 15 grudnia testowy lot. Rakieta przekroczyła Linię Kármána osiągając przestrzeń kosmiczną, ale zabrakło jej prędkości do osiągnięcia orbity.

Start przeprowadzono z kosmodromu Pacific Spaceport Complex - Alaska (Kodiak Launch Complex). Rakieta wystartowała o 15.55 czasu lokalnego. Poprawnie przebiegały kolejne fazy lotu: działanie pierwszego stopnia, potem separacja i odpalenie drugiego.

Niestety drugi stopień wyczerpał swoje paliwo o kilkanaście sekund za wcześnie, co skutkowało tym, że rakieta nie osiągnęła pierwszej prędkości kosmicznej. Do osiągnięcia orbity zabrakło 0,5 km/s. Po osiągnięciu pułapu 390 km system nośny spadł na Ziemię.

Firma Astra Space ogłosiła lot jednak dużym sukcesem. Na konferencji prasowej po misji poinformowała, że wszystkie systemy rakiety działały prawidłowo, poprawić potrzeba będzie jedynie stosunek kerozyny (paliwa rakietowego) do utleniacza (ciekłego tlenu).

Astra Space pierwsze próby suborbitalne przeprowadziła w 2018 roku. W marcu 2020 roku firma uczestniczyła w konkursie agencji DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) na wyniesienie ładunków na orbitę w określonym czasie. Problemy techniczne opóźniły jednak ten start. Rakieta miała startować w tym samym miesiącu już poza konkursem, jednak w wyniku awarii na stanowisku startowym utracono ją podczas tankowania.

Rocket 3.1 to kolejna konstrukcja firmy, która zobaczyła wyrzutnię startową. We wrześniu 2020 r. przeprowadzono jej start. Niestety z powodu błędu systemu nawigacji rakieta wpadła w oscylacje, które spowodowały awaryjne wyłączenie silników dolnego stopnia.

Teraz Astra Space buduje już kolejny egzemplarz, nazwany Rocket 3.3. Na tym systemie nośnym ma już znaleźć się użyteczny ładunek. Firma na razie nie poinformowała, kiedy dokładnie odbędzie się ten start. Podano tylko informację, że próba zostanie wykonana za kilka miesięcy.

 

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Astra Space/SpaceNews

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Rocket 3.2 firmy Astra Space startująca w próbnym locie 15 grudnia 2020 r. Źródło: Astra Space.

 

 


 

Reklama