Przejdź do treści

Rakieta Grot pobiła rekord Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej

Studenci SKA z rakietą GROT

Rakieta „Grot” Studenckiego Koło Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, w trakcie imprezy Loty Rakiet Eksperymentalnych na poligonie w Drawsku Pomorskim, pobiła rekord Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej. Nowy rekord wynosi 18.5 kilometra!

Studenci sekcji rakietowej Studenckiego Koło Astronautycznego [dalej SKA] Politechniki Warszawskiej poinformowali, że 28 kwietnia 2018 r., w drugim dniu imprezy Loty Rakiet Eksperymentalnych na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Rakietowe, pobili rekord Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej.

Nowy rekord lotu należy do rakiety „Grot” zbudowanej przez SKA. Jak piszą na swoim profilu studenci, zrealizowali 120% planu, ponieważ w założeniach lot miał się odbyć do wysokości 15 km (15 000 metrów).

Rakieta „Grot” wzniosła się z prędkością maksymalną 750 m/s (Mach 2,1). I zamiast opaść na spadochronie, odbyła lot balistyczny. Dzięki precyzyjnym wskazaniom GPS podanym przez rakietę, studenci odzyskali jej elementy.

Dotychczasowy rekord Polski lotów rakiet amatorskich należy do rakiety eksperymentalnej K1-X zbudowanej przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Rakietowego. W dniu 16 października 2016 na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim rakieta osiągnęła pułap 12 200 m.

„Dziękujemy, że trzymaliście za nas kciuki! Nie zwalniamy, pracujemy nad kolejnymi projektami!” – napisali studenci na swoim profilu.

O rakiecie „Grot” pisaliśmy już wcześniej w artykule.  

 

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: SKA

 

Reklama