Przejdź do treści

Rakieta Minotaur IV umieszcza na orbicie 4 tajne ładunki rozpoznawcze

img

Z kosmodromu MARS (Mid-Atlantic Regional Spaceport) w Virginii wystartowała rakieta Minotaur IV, wynosząc na orbitę 4 ładunki dla Narodowego Biura Rozpoznania Stanów Zjednoczonych. Misja ma oznaczenie NROL-129.

Był to pierwszy lot lekkiej czterostopniowej rakiety Minotaur IV z kosmodromu MARS. Operatorem rakiety jest firma Northrop Grumman, która wykonuje m.in. starty rakiety Antares. Rakieta wystartowała 15 lipca o 15:46 czasu polskiego.

Rakieta odpalała i odrzucała kolejne stopnie na paliwo stałe. Cały lot przebiegł pomyślnie i choć do wiadomości publicznej nie została podana docelowa orbita, to Narodowe Biura Rozpoznania poinformowało w komunikacie prasowym o udanym wypuszczeniu satelitów.

Niewiele wiadomo też o przeznaczeniu wysłanych satelitów. W oficjalnych informacjach podano tylko, że są to satelity testujące rewolucyjne możliwości dla bezpieczeństwa kraju i sojuszników.

Rakiety należące do rodziny Minotaur nie są często wykorzystywanymi systemami nośnymi. Był to pierwszy lot członka tej rodziny od trzech lat. Minotaur IV poleciał pierwszy raz w 2010 roku i do tego czasu wykonał 5 misji orbitalnych i 2 suborbitalne – wszystkie udane.

 

Na podstawie: NRO/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Minotaur IV startująca z misją NROL-129. Źródło: Northrop Grumman.

 


 

Reklama