Przejdź do treści

Rakieta Proton-M wysłała moduł MLM Nauka w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

img

Rakieta Proton-M wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, wynosząc na orbitę w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nowy rosyjski moduł MLM Nauka. MLM Nauka to pierwszy nowy rosyjski dodatek do ISS od dekady i najcięższy wysłany przez Rosjan ładunek na orbitę od 20 lat.

Start został przeprowadzony 21 lipca 2021 r. ze stanowiska 200/39 na kazachstańskim kosmodromie Bajkonur. Rakieta wystartowała o 16:58 czasu polskiego i leciała w tej misji w konfiguracji trzystopniowej – po raz pierwszy od 1998 r., kiedy wynosiła bliźniaczy strukturalnie moduł Zaria, pierwszy moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i około 10 minut po starcie trzeci stopień rakiety Proton-M wraz z wynoszonym modułem znalazły się na wstępnej orbicie okołoziemskiej o wymiarach 190 na 350 km i inklinacji około 52 stopni. Kilkanaście sekund później moduł odłączył się od górnego członu Protona.

MLM-Nauka od razu po osiągnięciu orbity i oddzieleniu się od wynoszącej ją rakiety rozłożyła anteny telekomunikacyjne oraz parę skrzydeł paneli słonecznych. Teraz przez 8 dni moduł będzie wykonywał serię manewrów orbitalnych, aby wyrównać orbitę z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i zsynchronizować się z jej położeniem. Dokowanie powinno nastąpić 29 lipca o 15:26 czasu polskiego. Manewr podejścia do stacji i dokowania do dolnego portu w rosyjskim module Zwiezda będzie w pełni automatyczny, przy użyciu systemu Kurs, stosowanego też w lotach statków załogowych Sojuz i towarowych Progress.


O module MLM Nauka

MLM Nauka to pierwszy duży moduł badawczy w rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Powstał jako bliźniaczy moduł zapasowy dla modułu Zaria, który rozpoczął budowę ISS udanym lotem w 1998 r. W XXI wieku postanowiono, by zapasowy moduł przerobić do prowadzenia prac badawczych i w oparciu o niego rozszerzać rosyjską część stacji.

Kolejne lata rozwoju modułu były serią opóźnień, powodowanych w dużej mierze przez trudną sytuację finansową w rosyjskim państwowym sektorze kosmicznym. Na domiar złego w 2013 r. doszło do poważnego zanieczyszczenia wszystkich elementów systemu napędowego. W konsekwencji tego trzeba było dokonać demontażu części podsystemów modułu i przeprowadzić skomplikowane naprawy. Te trwały wiele lat i myślano już nawet o porzuceniu tego projektu.

Dopiero w 2019 r. poinformowano o udanym zakończeniu napraw i moduł zaczął przechodzić finalne integracje. W 2020 r. przeszedł pomyślnie pierwsze integracyjne testy w komorze próżniowej i został wysłany na kosmodrom Bajkonur, gdzie został poddany kolejnym testom i integracji ostatnich elementów.

MLM Nauka ma masę ponad 20 t, mierzy 13,1 m długości. Hermetyzowana część modułu ma objętość 70 m sześciennych. Moduł będzie stanowił główną bazę naukową do pracy w rosyjskiej części ISS. Posiada wewnątrz miejsca do prowadzenia eksperymentów oraz zewnętrzne platformy do wystawiania badań na warunki kosmiczne. Na module operować będzie europejskie ramię robotyczne ERA.

W module znajdzie się dodatkowa kwatera do spania dla jednego astronauty, a także dodatkowa toaleta. MLM Nauka będzie mogła także wykonywać manewry zmiany orientacji stacji za pomocą systemu silniczków. Na jego pokładzie znalazł się też dodatkowy generator tlenu atmosferycznego Elektron i systemy uzdatniania wody.


Podsumowanie

Był to 66. udany start rakiety orbitalnej na świecie w 2021 r. Po raz pierwszy w tym roku leciała rakieta Proton-M. Teraz po fazie początkowych testów modułu MLM Nauka na orbicie zostanie wydana zgoda na usunięcie ze stacji modułu Pirs, który zajmuje w tej chwili port modułu Zwiezda, do którego ma zadokować nowy rosyjski moduł. Pirs zostanie odłączony przy pomocy statku towarowego Progress MS-16 23 lipca 2021 r. i razem z nim spłoną w atmosferze po kontrolowanej deorbitacji. Pirs stanie się tym samym pierwszym usuniętym modułem z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: Roskosmos/NSF/RussianSpaceWeb

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Proton-M startująca z modułem MLM-U Nauka. Źródło: Roskosmos.

Reklama