Przejdź do treści

Rakieta Sojuz wysłała na orbitę 13. zestaw satelitów OneWeb

sojuz st-b

Z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Sojuz ST-B z zestawem 34 satelitów telekomunikacyjnych OneWeb. Była to pierwsza misja poświęcona rozbudowie tej megakonstelacji w 2022 roku.

Lot został przeprowadzony 10 lutego 2022 r. Rakieta Sojuz ST-B wystartowała o 15.09 czasu lokalnego. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie. Po nieco ponad 9 minutach trzeci stopień rakiety zakończył pracę i minutę później dodatkowy stopień Fregat z ładunkiem oddzielił się od niego.

Fregat uruchomił swój silnik na paliwo hipergoliczne na około 4 minuty, osiągając orbitę wstępną. Po kilkudziesięciu minutach swobodnego dryfu silnik został odpalony ponownie, by osiągnąć docelową orbitę. Dokładnie godzinę po starcie wypuszczono pierwszą parę satelitów OneWeb. Potem co kilkanaście minut wypuszczano kolejne statki czwórkami. Ostatnia grupa opuściła stopień Fregat 3 godziny i 33 minut po starcie.

Po 13. udanej misji sieć satelitarna OneWeb składa się już z 428 statków. OneWeb to flotylla satelitów telekomunikacyjnych dostarczająca usługi dostępu do Internetu o wysokiej przepustowości i niskich opóźnieniach dla klientów instytucjonalnych m.in. w branżach: lotniczej, transporcie morskim czy sektorze publicznym.

Każdy z satelitów OneWeb pierwszej generacji waży 147 kg i jest wyposażony w anteny pasma Ku i Ka (po dwie w każdym paśmie). Mimo że trafiają one na wstępną orbitę o wysokości około 450–480 km, po testach dolatują o własnym napędzie do docelowej pozycji - orbity polarnej o wysokości 1200 km.

OneWeb jest zarządzany przez rząd brytyjski, firmę Eutelsat i fundusz inwestycyjny Bharti Enterprises. W pierwszej fazie budowy konstelacja ma składać się z 648 satelitów. Ten cel ma zostać osiągnięty jeszcze w tym roku, aby osiągnąć globalny zasięg sieci. Niedawno ogłoszono kolejny kontrakt między OneWeb a firmą pośredniczącą w sprzedaży usług telekomunikacyjnych - do pośredników Internetu z OneWeb dołączyła spółka Marlink, która skupia się na sektorze energetycznym.

Był to pierwszy start europejskiego operatora rakietowego Arianespace w 2022 roku. Arianespace wraz z rosyjską spółką Starsem odpowiadają za wysyłanie satelitów OneWeb. Misje rakiet Sojuz prowadzone są w tym celu z kosmodromów: Bajkonur w Kazachstanie, Wostocznyj w Rosji i Kourou w Gujanie Francuskiej.

 

Więcej informacji:

 

 

Na podstawie: OneWeb/RussianSpaceWeb/Arianespace/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz ST-B startująca z misją OneWeb 13. Źródło: Arianespace.

 

Reklama