Przejdź do treści

Rakieta Sojuz wysyła 34 satelity telekomunikacyjne sieci OneWeb

img

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała w piątek w nocy rakieta Sojuz 2.1b, wysyłając na niską orbitę okołoziemską 34 satelity telekomunikacyjne sieci OneWeb.

Rakieta Sojuz 2.1b wystartowała ze stanowiska 31/6 na kosmodromie Bajkonur 8 lutego o 2:42 czasu lokalnego. Cały lot przebiegł pomyślnie i po dwóch odpaleniach silnika górnego stopnia Fregat rozpoczął się proces wypuszczania 32 satelitów na wstępnej orbicie polarnej o wysokości 450 km. Potwierdzono uzyskanie komunikacji ze wszystkimi wysłanymi satelitami.


Film ze startu misji. Źródło: Arianespace.

OneWeb to amerykańska firma, która podobnie jak SpaceX buduje megasieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie, w celu świadczenia usług dostępu do Internetu. Usługi te będą wykorzystywane m.in. w lotnictwie, żegludze morskiej czy reagowaniu kryzysowym. OneWeb ma w planach do końca 2021 roku wysłanie 650 ładunków.

To był drugi start rakietowy, poświęcony budowie sieci OneWeb. Pierwszy został przeprowadzony 27 lutego 2019 r. Wtedy wysłano 6 pierwszych satelitów systemu. Po piątkowym starcie flotylla satelitów OneWeb powiększyła się do 40.

Każdy z wysłanych w piątek satelitów OneWeb waży 147,5 kg, jest wyposażony w napęd jonowy z ksenonem, akumulatory litowo-jonowe, parę paneli słonecznych. Komunikacja z satelitami będzie się odbywać za pomocą wielokierunkowych anten telemetrycznych. Wysyłanie i odbieranie danych będzie wykonywane za pomocą pary anten pasma Ku i pary anten pasma Ka.

Każdy z satelitów OneWeb został zbudowany do pracy przez okres 5 lat. Sieć OneWeb ma umożliwić ściąganie danych z przepustowością do 50 MB/s. OneWeb chce rozpocząć świadczenie pierwszych usług już pod koniec tego roku.

Na podstawie: NSF/OneWeb

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1b podczas startu z kosmodromu Bajkonur z satelitami OneWeb. Źródło: Roskosmos.