Przejdź do treści

Rakieta Sojuz wysyła 34 satelity telekomunikacyjne sieci OneWeb

img

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała w piątek w nocy rakieta Sojuz 2.1b celem wysłania na niską orbitę okołoziemską 34 satelitów telekomunikacyjnych sieci OneWeb.

Rakieta Sojuz 2.1b wystartowała ze stanowiska 31/6 na kosmodromie Bajkonur 8 lutego o 2:42 czasu lokalnego. Cały lot przebiegł pomyślnie i po dwóch odpaleniach silnika górnego stopnia Fregat rozpoczął się proces wypuszczania 32 satelitów na wstępnej orbicie polarnej o wysokości 450 km. Potwierdzono uzyskanie komunikacji ze wszystkimi wysłanymi satelitami.


Film ze startu misji. Źródło: Arianespace.

OneWeb to amerykańska firma, która – podobnie jak SpaceX – buduje megasieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie w celu zapewniania dostępu do Internetu m.in. w lotnictwie, żegludze morskiej czy reagowaniu kryzysowym. OneWeb ma w planach wysłanie 650 ładunków do końca 2021 roku.

Był to drugi start rakiety w ramach budowy sieci OneWeb. Pierwszy przeprowadzono 27 lutego 2019 roku, gdy wysłano sześć pierwszych satelitów. Po piątkowym starcie ich flotylla w ramach sieci OneWeb powiększyła się do 40.

Każdy z wysłanych w piątek satelitów waży 147,5 kg, jest wyposażony w napęd jonowy z ksenonem, akumulatory litowo-jonowe i parę paneli słonecznych. Komunikacja z satelitami będzie się odbywać za pomocą wielokierunkowych anten telemetrycznych – pary anten pasma Ku i pary anten pasma Ka.

Każdy z satelitów OneWeb został zbudowany do pracy przez pięć lat. Sieć OneWeb ma umożliwić ściąganie danych z przepustowością do 50 MB/s. OneWeb chce rozpocząć świadczenie pierwszych usług już pod koniec tego roku.

Na podstawie: NSF/OneWeb

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1b podczas startu z kosmodromu Bajkonur z satelitami OneWeb. Źródło: Roskosmos.

 

Reklama