Przejdź do treści

Rakieta Sojuz wysyła statek towarowy Progress MS-16 w kierunku ISS

img

15 lutego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Sojuz 2.1a. W udanym locie wysłała w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaopatrzeniowy statek Progress MS-16.

Rakieta wystartowała 15 lutego o 5:45 rano czasu polskiego ze stanowiska 31/6 na kosmodromie Bajkonur. Lot przebiegł pomyślnie i niecałe 9 minut od startu trzeci stopień rakiety wypuścił statek Progress MS-16 na wstępnej orbicie.


O misji Progress MS-16

W statku Progress MS-16 umieszczono 2460 kg ładunku. Znalazło się w nim 600 kg paliwa dla systemów napędowych stacji, 40,5 kg skompresowanego gazu, 420 kg wody pitnej i 1400 kg zaopatrzenia dla załogi, w tym jedzenia i rzeczy osobistych oraz sprzętu naukowego i konserwacyjnego.

W Progressie przyleci do stacji specjalny zestaw naprawczy, za pomocą którego mają zostać załatane wycieki powietrza znalezione w rosyjskim module Zwiezda.

Poza tym statek będzie miał jedno dodatkowe zadanie. Za jego pomocą odłączona od stacji zostanie śluza Pirs, przymocowana obecnie do dolnego (skierowanego w Ziemię) portu Zwiezdy. Zwolnienie portu jest potrzebne, gdyż to tam ma zostać dołączony nowy rosyjski moduł MLM Nauka.

MLM Nauka ma przylecieć do stacji 15 lipca 2021 r. Manewr usunięcia śluzy Pirs zostanie wykonany podczas oddokowania statku Progress MS-16 kilka dni wcześniej. Tego samego dnia Progress z przytwierdzonym modułem zejdzie z orbity i spłonie w atmosferze.

Moduł Pirs nie będzie mógł pozostać na stacji, gdyż jego port dokowania nie przyjąłby mającego 20 t masy modułu MLM Nauka. Nie pozwalałaby na to zbyt cienka struktura jego ścian.


Podsumowanie

Wysłany w dzisiejszym locie statek Progress MS-16 zadokuje do ISS 17 lutego po wykonaniu 32 orbit wokół Ziemi.

Inżynierowie mają nadzieję, że tym razem obędzie się bez drobnych problemów, które wystąpiły podczas dokowania do stacji poprzednika. Statek Progress MS-15 miał problem z ustawieniem się względem portu dokowania podczas automatycznej procedury zbliżania.

Rosyjscy kosmonauci nie zdecydowali się wtedy przejąć awaryjnie kontroli nad statkiem i ten zadokował sam do portu w module Pirs. Nieoficjalnie źródła podają, że przyczyną problemu było uszkodzenie elementów ochronnych systemu radionawigacyjnego Kurs podczas odrzucenia owiewki rakiety przy starcie ze statkiem.

Start Sojuza był 11. udanym startem rakiety orbitalnej w 2021 roku i drugim lotem rakiety Sojuz 2.

 

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Roskosmos/RussianSpaceWeb

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2 startująca ze statkiem Progress MS-16. Źródło: Roskosmos.

 


 

Reklama