Przejdź do treści

Rakietowy czwartek – start Dragona CRS-18 do ISS, pierwszy sukces prywatnej chińskiej rakiety orbitalnej

img

25 lipca przeprowadzono na świecie trzy starty rakiet orbitalnych. Amerykańska rakieta Falcon 9 wyniosła w drogę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek zaopatrzeniowy Dragon CRS-18, a z Chin wystartowała rakieta Długi Marsz 2C z kolejną trójką satelitów wojskowych oraz rakieta Hyperbola 1 prywatnej firmy kosmicznej i-Space.

Nowy port dokowania i setki kilogramów eksperymentów

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała w piątek 26 lipca o 0.01 (wg polskiego czasu) ze stanowiska SLC-40 w porcie kosmicznym Cape Canaveral na Florydzie. Lot przebiegł pomyślnie i statek towarowy Dragon został umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej, skąd dogonił Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Dolny stopień rakiety wrócił po wykonanej pracy na Ziemię, lądując o własnym napędzie na autonomicznej barce. Było to drugie wykorzystanie tego egzemplarza rakiety. Sam statek Dragon użyty w tej misji brał udział wcześniej w dwóch misjach do ISS – po raz pierwszy firma SpaceX wykonała trzeci lot jednego statku.

W niehermetyzowanej części statku Dragon umieszczono adapter portu cumowniczego IDA-3. Zostanie on przymocowany do portu w module Harmony i posłuży do dokowania komercyjnych statków załogowych Dragon i Starliner. Jest to drugi adapter IDA, który trafił na ISS. Pierwszy (IDA-2) został zainstalowany w 2016 roku. IDA-3 zastępuje egzemplarz adaptera IDA-1, który został zniszczony podczas wynoszenia w ramach misji CRS-7.

Na pokład stacji trafiło za pośrednictwem Dragona wiele nowych eksperymentów naukowych i kontynuacji już prowadzonych badań. Na stacji znalazł się eksperyment Biorock, w którym zbadany zostanie wpływ stanu nieważkości na interakcje zachodzące pomiędzy mikroorganizmami a skałami i płynami. Innym ciekawym urządzeniem, jakie trafiło na stację, jest wyprodukowana przez firmę Techshot drukarka biologiczna BioFabrication Facility, w której zostaną przetestowane techniki wytwarzania sztucznych tkanek w warunkach mikrograwitacji.

Pierwszy udany lot orbitalny prywatnej firmy z Chin

Około godziny 7 rano (wg polskiego czasu) z kosmodromu Jiuquan wystartowała lekka rakieta nośna Hyperbola 1 prywatnego chińskiego przedsiębiorstwa i-Space. Była to pierwsza próba orbitalna chińskiej firmy i zakończyła się powodzeniem.

Na orbicie o wysokości 290 km umieszczono 5 małych satelitów eksperymentalnych i studenckich. Czterostopniowa rakieta Hyperbola 1 ma dać możliwość wynoszenia ładunków o masie do 260 kg na orbitę heliosynchroniczną.

Rakieta posiada 3 dolne stopnie na paliwo stałe i górny stopień zasilany paliwem ciekłym. Jej silniki bazują prawdopodobnie na chińskich pociskach DF-11 i DF-15.

To pierwszy sukces prywatnego chińskiego sektora kosmicznego. W ślad za firmą i-Space idzie kilka innych przedsiębiorstw, które rozwijają systemy rakietowe i w najbliższym czasie także będą wykonywać pierwsze próby umieszczania ładunków w przestrzeni okołoziemskiej. Dwa startupy próbowały wykonać lot orbitalny przed i-Space, jednak bez powodzenia.

Chińskie trio szpiegowskie

Z kosmodromu Xichang w czwartek o 5.57 wystartowała rakieta Długi Marsz 2C z trzema satelitami rozpoznawczymi serii Yaogan Weixing 30. Z oficjalnego komunikatu dla mediów możemy dowiedzieć się, że satelity te służą teledetekcji i wykonywaniu eksperymentów na orbicie. Analitycy twierdzą, że jest to seria małych satelitów do prowadzenia zwiadu elektronicznego lub obserwacji.

Źródło: SN/Xinhua/NASA/SpaceX

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca ze statkiem zaopatrzeniowym Dragon CRS-18 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: SpaceX.

Reklama