Przejdź do treści

Rakietowy czwartek: starty chińskiej nawigacji i tajemniczego ładunku Rosji

Wczoraj w ciągu jednego dnia (wg polskiego czasu) odbyły się trzy starty rakietowe z trzech różnych miejsc. Indie wysłały rządowego satelitę telekomunikacyjnego, Chiny kolejną parę satelitów nawigacji, a Rosja tajny ładunek wojskowy.

Relacja ze startu indyjskiej rakiety GSLV z satelitą GSAT-6A

Eksperymentalny Mały Satelita


Z wojskowego kosmodromu Plesieck wystartowała w czwartek o 18:38 czasu polskiego rakieta Sojuz 2.1v. Rosyjskie media potwierdziły start tajemniczego ładunku zwanego EMKA, a w oficjalnej dokumentacji oznaczonego jako Kosmos 2525. Ostrzeżenia wydane przed startem dla obszaru zagrożonego spadkiem szczątków rakiet wskazują, że satelita został posłany na orbitę polarną, typową dla ładunków obserwacyjnych.

16 minut po starcie potwierdzono udany lot misji, a amerykańskie dane wskazały, że wysłany obiekt znajduje się na bardzo niskiej orbicie o wymiarach 316 x 318 km.

Śledząc przeszłość projektów podobnej klasy satelitów, wychodzącą od zakładów VNIEM, które najprawdopodobniej zbudowały ładunek, można wnioskować, że EMKA bazuje na projekcie małego (o wadze 200-350 kg) satelity przeznaczonego na heliosynchroniczną orbitę z aparaturą obrazującą pozwalającą na wykonywanie czarno-białych zdjęć o rozdzielczości 0.6 m/px i kolorowych o gorszych rozdzielczościach.

Dopiero za jakiś czas dowiemy się czy EMKA to rzeczywiście prototypowy ładunek przed budową rosyjskiej flotylli niewielkich satelitów obserwacyjnych. Czwartkowy start był dopiero 4. w historii użyciem mocno odchudzonej wersji Sojuza 2.1 z przeznaczeniem do wynoszenia niewielkich ładunków.

Kolejna para satelitów nawigacji Beidou


Chiny kontynuują intensywną budowę własnego globalnego systemu nawigacyjnego Beidou. W czwartek przeprowadzili trzeci w tym roku start, którego celem było wyniesienie kolejnej pary ładunków nawigacyjnych. Rakieta Długi Marsz 3B wystartowała z Xichang o 18:56 czasu polskiego w czwartek. Już cztery godziny po starcie satelity Beidou-3 M5 i Beidou-3 M6 trafiły na docelowe średnie orbity okołoziemskie MEO.


Chińskie starty nawigacyjne w 2018 roku


Głównym celem Chin jest uzyskanie wstępnej globalnej operacyjności systemu już w tym roku. Do końca 2020 roku na orbicie ma działać w sumie 35 satelitów Beidou: 5 Beidou G na orbicie geostacjonarnej, 3 Beidou I na orbicie geosynchronicznej i 27 satelitów Beidou M na średnich orbitach okołoziemskich (3 płaszczyzny po 9 satelitów na każdej z nich).

Tempo chińskich startów w tym roku jest wysokie i szykuje się dla tego kraju rekordowy rok pod tym względem. Był to już 9. start rakiety orbitalnej w tym roku, z czego 3. poświęcony wysłaniu flotylli nawigacyjnej.

Na początku XXI wieku Chiny rozpoczęły budowę własnej sieci satelitarnej. Na początku dwa prototypowe satelity geostacjonarne dostarczały proste usługi nawigacyjne. W 2009 roku zainaugurowano 2. generację systemu, która działała w regionie azjatyckim za pomocą 5 satelitów na orbicie geostacjonarnej i niewielkiej liczbie satelitów na średniej orbicie MEO. Obecnie budowana jest 3. generacja systemu. Nowoczesne satelity nawigacyjne zaczęły być wysyłane w 2015 roku.

Źródło: SF101

Więcej informacji:


​​​​​​​Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 3B startująca z kosmodromu Xichang z parą satelitów Beidou-3 M5 i M6. Źródło: Xinhua/Liang Keyan.

Reklama