Wczoraj oprócz startu Falcona 9 z satelitami Iridium-NEXT odbył się start chińskiej rakiety z wenezuelskim satelitą obserwacji Ziemi, a w nocy z poniedziałku na wtorek japońska rakieta H-IIA wysłała ostatni element swojego systemu poprawiającego jakość nawigacji satelitarnej.
Powrót do lotów ciężkiej chińskiej rakiety
Rakieta Długi Marsz 2D wystartowała o 6:13 z Centrum Startów Satelitów Jiuquan w północno-zachodnich Chinach. Lot rakiety przebiegł pomyślnie i już po 13 minutach od startu drugi satelita serii VRSS został wypuszczony na prawidłowej orbicie.
VRSS-2 to satelita obserwacji Ziemi ważący około 1 t. Został zbudowany przez chińską firmę DFH Satellite. Satelita poprawia zdolności poprzednika, będąc wyposażony w systemy obrazujące o rozdzielczości około 1 m. Na pokładzie statku znalazła się także kamera fotografująca w paśmie podczerwieni.
Satelita ma pomagać w czasie sytuacji kryzysowych, ma też być dodatkową pomocą dla rolnictwa i informować o stanie środowiska w kraju. Statek został umiejscowiony na orbicie heliosynchronicznej o wysokości 645 km.
Był to też powrót rakiety Długi Marsz 2D do służby po częściowej awarii jakiej doznała podczas misji z satelitami SuperView Earth w grudniu 2016 roku. [LINK]
Japoński system nawigacji kompletny
Japońska rakieta H-IIA wystartowała o 0:01 we wtorek czasu polskiego z kosmodromu Tanegashima. Na orbitę wyniosła ostatniego satelitę wchodzącego w skład systemu Quasi-Zenith (QZSS), który ma poprawiać sygnał nawigacji GPS w największych miastach Japonii i dostarczać informacje o lokalizacji dla samolotów.
Relacje portalu ze startów wcześniejszych satelitów systemu QZSS
4-tonowy satelita został z powodzeniem wprowadzony na wstępną orbitę skąd będzie musiał wspiąć się już o własnych siłach pomiędzy parę już wyniesionych wcześniej satelitów grupy. W ramach systemu jeden satelita znajduje się na orbicie geostacjonarnej a trzy na wyspecjalizowanych orbitach eliptycznych, które umożliwiają dostępność 8 godzin nad terenem Japonii dla każdego z satelitów.
Unikalny na skalę światową system udoskonalający i kompatybilny z nawigacją innego kraju zostanie wprowadzony w stan pełnej operacyjności w połowie 2018 roku.
Był to 5. w tym roku start rakiety H-IIA co bije rekord ustanowiony w 2006 roku.
Źródło: SFN
Więcej informacji:
- relacja z chińskiego startu portalu SpaceflightNow
- relacja ze startu japońskiego satelity nawigacyjnego (Spaceflight101.com)
- film ze startu rakiety H-IIA z satelitą QZSS (YouTube)
- informacja prasowa o udanym locie satelity systemu QZSS
Na zdjęciu: Startująca z kosmodromu na wyspie Tanegashima rakieta H-IIA z czwartym satelitą systemu nawigacyjnego QZSS. Źródło: JAXA