Przejdź do treści

Rakietowy sierpień w Chinach

img

Chiny nie zwalniają w wakacje tempa startów rakiet orbitalnych. W drugiej połowie sierpnia przeprowadziły trzy loty z trzech różnych kosmodromów.

19 sierpnia 2021 r. z kosmodromu Taiyuan wystartowała rakieta Długi Marsz 4B. W udanej misji wyniosła na niską polarną orbitę okołoziemską drugą grupę satelitów Tianhui 2. Tianhui 2 to budowana sieć interferometrycznych radarów syntetycznej apertury (InSAR). Satelity te działają w parach i osiągają dzięki temu zdolność rozdzielczą 3 m/px.

Pierwsza para satelitów Tianhui 2 poleciała 29 kwietnia 2021 r. również z kosmodromu Taiyuan. Sierpniowy lot ponownie umieścił na orbicie dwa statki.

24 sierpnia na kosmodromie Jiuquan przeprowadzono start rakiety Długi Marsz 2C. Wyniosła ona na orbitę dwa satelity.

Niewiele wiadomo o ich przeznaczeniu z oficjalnych informacji, ale podejrzewa się, że w misji poleciała para testowych satelitów Ronghe Shiyan Weixing (RSW) 1 i 2, na bazie których ma w przyszłości powstać państwowa megakonstelacja satelitów telekomunikacyjnych przypominająca sieć Starlink firmy SpaceX.

W mediach branżowych pojawiały się informacje o trzecim ładunku RSW 3, który prawdopodobnie również miał być eksperymentalnym satelita telekomunikacyjny, ale o innym przeznaczeniu. Oficjalne informacje prasowe jednak mówią, że w tym locie wystrzelony tylko satelity RSW 1 i 2.

Ostatnim sierpniowym lotem Chin była misja rakiety Długi Marsz 3B z siódmym satelitą serii TJSW. TJSW 7 został wysłany na orbitę transferową do pozycji geostacjonarnej (GTO). Start został przeprowadzony z kosmodromu Xichang 24 sierpnia.

Satelity systemu TJSW oficjalnie służą celom telekomunikacyjnym, ale analitycy podejrzewają, że pełnią rolę militarną. TJSW 7 prawdopodobnie wejdzie do sieci Huoyan-1 – satelitów wczesnego ostrzegania przed wystrzeliwanymi wrogimi pociskami. Podobny system użytkują Amerykanie w postaci sieci SBIRS.

Chiny przeprowadziły w tym roku już 29 lotów rakietowych. Dwa z nich były nieudane – oba to były loty komercyjnej rakiety Hyperbola 1. Druga połowa roku zwykła być w ostatnich latach nawet bardziej intensywna niż pierwsza, więc jest możliwe że Państwo Środka pobije w tym roku swój własny rekord przeprowadzonych misji orbitalnych.
 

Na podstawie: NSF/Xinhua

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Start rakiety Długi Marsz 2C z eksperymentalnymi satelitami RSW 1 i 2. Źródło: Wang Jiangbo/Xinhua.

Reklama