Przejdź do treści

Rok 2015 będzie Międzynarodowym Rokiem Światła

Logo Międzynarodowego Roku Światła 2015
Wielu miłośników astronomii zapewne pamięta Międzynarodowy Rok Astronomii 2009. Zbliża się kolejna globalna inicjatywa mająca związek z astronomią. 20 grudnia 2013 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło, że rok 2015 będzie Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło.

Projekt rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ został zaproponowany przez Meksyk, ze wsparciem Nowej Zelandii. Sam pomysł narodził się wcześniej. W 2010 roku zawiązano partnerstwo, w które zaangażowało się wiele instytucji i organizacji naukowych i edukacyjnych. Projekt uzyskał poparcie UNESCO. Światło jest związane z wieloma dziedzinami nauki i techniki, a w szczególności z fizyką i astronomią.

„Cywilizacja nie istniałaby bez światła. Zaczynając od światła słonecznego, a kończąc na świetle z laserów, które stało się ważną częścią naszego codziennego życia w skanerach przy kasach w supermarketach, w leczeniu wad wzroku, czy komunikacji elektronicznej przez oceany” powiedział Ahmed Zewail z California Institute of Technology (USA), laureat Nagrody Nobla.

Międzynarodowy Rok Światła będzie administrowany przez międzynarodowy komitet, we współpracy z UNESCO. Głównymi naukowymi sponsorami wydarzenia będą Europejskie Towarzystwo Fizyczne (EPS), SPIE (międzynarodowa organizacja zajmująca się optyką i fotoniką), Towarzystwo Optyczne (OSA), Towarzystwo Fotoniczne IEEE (IPS), Amerykańskie  Towarzystwo Fizyczne (AAS), międzynarodowa sieć lightsources.org.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) będzie współdziałać z towarzystwem fizycznym. Astronomowie chcą w szczególności zwrócić uwagę na zagadnienia ochrony obszarów naturalnego ciemnego nieba jako dziedzictwa ludzkości i problemy wynikające z zanieczyszczenia nocnego nieba nadmiarem sztucznego światła.  

Więcej informacji na temat Międzynarodowego Roku Światła 2015 można znaleźć pod adresem www.eps.org/light2015.

Więcej informacji:Reklama