Przejdź do treści

Rok 2018 w zdjęciach

img

Rok 2018 to na Uranii prawie 800 artykułów, w których opisywaliśmy najnowsze odkrycia astronomiczne, relacjonowaliśmy przebieg misji kosmicznych, zapraszaliśmy na wydarzenia związane z nauką i eksploracją kosmosu, organizowane w całej Polsce. Nadszedł czas, by podsumować co wydarzyło się w 2018 roku.

Dla każdego miesiąca mijającego roku wybraliśmy po jednym wydarzeniu, które opisywaliśmy na łamach portalu.


Sprawdź inne podsumowania 2018 roku

Najważniejsze odkrycia w astronautyce

Najpiękniejsze obrazy satelitarne Ziemi

Rakietowe podsumowanie roku 

STYCZEŃ - Superpełnia Księżyca

bloodmoon
Źródło: NASA

W najbliższą środę, 31 stycznia, na niebie zobaczymy już drugą w tym miesiącu pełnię Księżyca. Tego dnia dojdzie również do całkowitego zaćmienia Srebrnego Globu (niestety w Polsce zobaczymy tylko końcówkę tego zjawiska). Zbieg kilku okoliczności sprawia, że dla sporej części kuli ziemskiej podobna sytuacja miała poprzednio miejsce aż 152 lata temu.

Urokliwa Superpełnia Księżyca

LUTY - Start rakiety Falcon Heavy

falconheavy

Po wielu latach rozwoju w końcu wystartowała! Największa pod względem możliwości nośnych współczesna rakieta na świecie odleciała dziś z kompleksu LC-39A w porcie kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie. W swoim pierwszym testowym locie wyniosła na orbitę heliocentryczną samochód marki Tesla Roadster, należący do właściciela firmy SpaceX, Elona Muska.

Udany start Falcona Heavy!

MARZEC - odkrycia na Jowiszu

juno
Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

Znane wszystkim pasy równoleżnikowe Jowisza, ustępują miejsca geometrycznie ułożonym formacjom cyklonów na biegunach planety. Sonda Juno dostarczyła kolejnego odkrycia - ułożone w wielokąty foremne burze na obu biegunach planety zaskoczyły naukowców, bo nie przypominają niczego podobnego w Układzie Słonecznym.

Geometryczne układy cyklonów na biegunach Jowisza

KWIECIEŃ - mapa Galaktyki

gaia Źródło: ESA/Gaia/DPAC

Największa i najdokładniejsza z dotychczasowych map naszej Galaktyki – Drogi Mlecznej – powstanie dzięki danym zebranym przez kosmiczne obserwatorium Gaia. Udostępnienie nowego katalogu (DR2) zawierającego cenne informacje o pozycji, odległości od Ziemi oraz prędkości ponad miliarda gwiazd zaplanowane jest na dzisiaj, na godzinę 12:00. Istotną rolę w projekcie odgrywają polscy astronomowie.

Nowy, przełomowy katalog gwiazd stworzony z pomocą obserwatorium Gaia

MAJ - początek burzy pyłowej na Marsie

dustŹródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS.

Kończy się burza pyłowa na Marsie. Z Doliny Perserverance niestety nadal nie wyszedł sygnał od łazika Opportunity, z którym utracono łączność w czerwcu. Inżynierowie misji z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie mają nadzieję, że Słońce naładuje baterie pojazdu i ten skontaktuje się z Ziemią.

Czy łazik Opportunity skontaktuje się z Ziemią?

CZERWIEC - organiczne odkrycia łazika Curiosity

mars
Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Naukowcy zajmujący się misją łazika Curiosity ogłosili odkrycie złożonych molekuł organicznych w dwóch depozytach skalnych na dnie starożytnego jeziora. Jest to pierwsza tak przekonująca obserwacja cząstek organicznych na powierzchni Marsa.

Łazik Curiosity znajduje materiały organiczne w marsjańskich skałach

LIPIEC - blazar źródłem wysokoenergetycznych neutrin

icecube
Źródło: IceCube/NS

Blazary, czyli pewne typy aktywnych galaktyk, mogą być obiektami emitującymi neutrina! Tak wynika z najnowszych badań z udziałem Obserwatorium IceCube. Astronomowie wskazują po raz pierwszy prawdopodobne źródło związanych z nimi, wysokoenergetycznych promieni kosmicznych.

Blazar źródłem wysokoenergetycznych neutrin

SIERPIEŃ - New Horizons fotografuje 2014 MU69

nh
NASA/JHUAPL/SwRI

Amerykańska sonda New Horizons po raz pierwszy zaobserwowała w kamerze cel swojej podróży - asteroidę nazywaną roboczo Ultima Thule z Pasa Kuipera. Przed statkiem jeszcze 4 miesiące podróży.

New Horizons zobaczyła swój cel

WRZESIEŃ - Łaziki lądują na Ryugu

hayabusa2JAXA

Japońska sonda Hayabusa2 wypuściła z powodzeniem mobilne próbniki MINERVA-II1 na asteroidę Ryugu. Na Ziemię dotarły już zdjęcia powierzchni asteroidy wykonane przez te miniłaziki.

Zdjęcia z powierzchni asteroidy Ryugu

PAŹDZIERNIK - Awaria rakiety Sojuz MS-10

soyuzRoskosmos

Rakieta Sojuz FG z kapsułą Sojuz MS-10, w której dwóch astronautów leciało do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, doznała awarii podczas początkowej fazy lotu. Kapsuła oddzieliła się awaryjnie od rakiety i wylądowała na spadochronach. Załoga misji jest w dobrym stanie fizycznym.

Awaria rakiety Sojuz z astronautami na pokładzie

LISTOPAD - InSight ląduje na Marsie

insightNASA/JPL-Caltech

Lądownik InSight wylądował na Marsie. Statek NASA zakończył trwającą 7 miesięcy podróż i bezpiecznie dotknął marsjańskiego gruntu.

Sonda InSight wylądowała na Marsie!

GRUDZIEŃ - Sonda OSIRIS-REx dociera do Bennu

bennu
NASA/Goddard/University of Arizona

Amerykańska sonda OSIRIS-REx zakończyła w poniedziałek lot do asteroidy Bennu. Statek znalazł się w odległości 19 km od obiektu i teraz rozpocznie etap jego wstępnego badania.

Sonda OSIRIS-REx dotartła do asteroidy Bennu

Reklama