Rok 2019 w kosmicznych zdjęciach

img

Rok 2019 to na Uranii prawie 900 artykułów, w których opisywaliśmy najnowsze odkrycia astronomiczne, relacjonowaliśmy przebieg misji kosmicznych, zapraszaliśmy na wydarzenia związane z nauką i eksploracją kosmosu, organizowane w całej Polsce. Podsumujmy mijający rok w zdjęciach z najważniejszych wydarzeń związanych z kosmosem.

Dla każdego miesiąca mijającego roku wybraliśmy po jednym wydarzeniu, które opisywaliśmy na łamach portalu.

Sprawdź inne podsumowania 2019 roku

Podsumowanie odkryć w astronautyce

Rakietowe podsumowanie roku

STYCZEŃ - Arrokoth z bliska

img
Źródło: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute, National Optical Astronomy Observatory

Sonda New Horizons wysłała najostrzejsze zdjęcie planetoidy Ultima Thule jakie udało jej się wykonać. Fotografia została wykonana przez instrument LORRI 1 stycznia 2019 roku, podczas największego zbliżenia.

Sonda New Horizons wysyła najdokładniejsze zdjęcie planetoidy Arrokoth

LUTY - Sonda Juno nad Jowiszem

Źródło: Kevin M. Gill/NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Sonda Juno wykonała 12 lutego bliski przelot nad atmosferą Jowisza.

Sonda Juno po raz 17. fotografuje Jowisza z bliska

MARZEC - Bliżej do powrotu amerykańskich misji załogowych

Źródło: NASA/Joel Kowsky

Kapsuła załogowa Crew Dragon wykonała udaną operację zbliżenia i dokowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Statek jest już przytwierdzony do portu IDA przy module Harmony, a astronauci rezydujący na stacji weszli na jego pokład.

Statek Crew Dragon zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

KWIECIEŃ - Pierwszy obraz czarnej dziury

Źródło: EHT/ESO

Astronomowie pokazali pierwszy obraz czarnej dziury (a tak naprawdę jej cienia). Udało się to osiągnąć w obserwacjach supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki M87. Wyniki uzyskane w ramach projektu o nazwie Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT) ogłoszono na jednoczesnej konferencji prasowej w Brukseli i w kilku innych miastach. Udział w odkryciu mają Polacy.

Uzyskano pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

MAJ - chiński łazik odkrywa materiał z płaszcza Księżyca

Źródło: CNSA

Chiński łazik i lądownik misji Chang’e 4 zakończyli niedawno 5. dzień księżycowy. Pierwsze obserwacje naukowe z początku misji wskazują, że obszar na niewidocznej stronie Księżyca, na którym wylądował lądownik z pojazdem może zawierać materiał z jego płaszcza. Artykuł opublikowano w jednym z majowych numerów czasopisma Nature.

Chiński łazik odkrywa materiał z płaszcza Księżyca na powierzchni

CZERWIEC - Łazik Curiosity 7 lat po wylądowaniu

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Obszar Clay-Bearing Unit - tak jak przewidywano - jest bogaty w minerały ilaste, powstające przy udziale wody. Łazik Curiosity dokonał analizy kolejnych odwiertów, spojrzał w zachmurzone niebo, pobawił się w piasku i pojechał badać bogate w potas skały. 2019 był już 7. rokiem działania pojazdu.

Łazik Curiosity analizuje bogate w iły próbki z odwiertów, odwiedza "potasowe" skały

LIPIEC - sonda Hayabusa2 ląduje drugi raz na Ryugu

img
Źródło:  JAXA, University of Tokyo, Kochi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, University of Aizu and AIST.

11 lipca br. japońska sonda Hayabusa2 wykonała drugie udane lądowanie na powierzchni asteroidy Ryugu. Statek pobrał próbki skalne z miejsca, uszkodzonego przez zrzucony wcześniej w tym roku ładunek wybuchowy.

Drugie lądowanie na asteroidzie sondy Hayabusa2

SIERPIEŃ - Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba złożony

Źródło: NASA/Chris Gunn.

Dwa segmenty Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webb’a zostały po raz pierwszy połączone ze sobą. Część optyczną urządzenia połączono z platformą satelitarną.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba złożony

WRZESIEŃ - Huragan Dorian

Źródło: Christina Koch/NASA.

Huragan Dorian otrzymał najwyższą, 5. kategorię w skali Saffira-Simpsona, stając się najsilniejszym huraganem zarejestrowanym współcześnie w regionie północno-zachodnich wysp Bahama.

Huragan Dorian otrzymuje najwyższą kategorię

PAŹDZIERNIK - pierwszy spacer kosmiczny z udziałem dwóch astronautek

Źródło: NASA

Astronautki NASA Christina Koch i dr Jessica Meir wykonały historyczny, pierwszy spacer kosmiczny z udziałem dwóch kobiet. Głównym celem wyjścia była wymiana niedziałającego modułu ładowania akumulatora BC/DU w sekcji P6 stacji.

Udana wymiana uszkodzonego modułu ładującego w czasie historycznego spaceru na ISS

LISTOPAD - problematyczne podłoże dla polskiego Kreta na Marsie

Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Jeszcze w październiku cieszyliśmy się, że nowa strategia wbijania się penetratora geologicznego Kret na lądowniku InSight zaczęła działać. Niestety niedługo po tym urządzenie zaczęło się cofać i wyszło do połowy ponad powierzchnię.

Postępy Kreta we wbijaniu się w marsjański regolit

GRUDZIEŃ - nieudany lot Starlinera do ISS, udany powrót na Ziemię

Źródło: NASA/Bill Ingalls

Na Ziemię powróciła bezpiecznie kapsuła Starliner firmy Boeing, która miała wykonać demonstracyjny lot do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niestety test systemu załogowego nie był w pełni udany - statek po starcie trafił na złą orbitę i odwołano zbliżenie do ISS.

Kapsuła Starliner wraca na Ziemię po nieudanym locie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Opracował: Rafał Grabiański