Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Wolfkego. Warto pamiętać, że pasje Mieczysława Wolfkego, wybitnego polskiego fizyka, obejmowały również astronomię. Zachęcamy do zapoznania się z tą postacią i do udziału w konkursie.
Polskie Towarzystwo Fizyczne we współpracy z Politechniką Warszawską, Komitetem Fizyki PAN oraz Polskim Stowarzyszeniem Fotonicznym ustanowiło rok 2022 Rokiem Mieczysława Wolfkego. W maju 2022 minie siedemdziesiąt pięć lat od śmierci Mieczysława Wolfkego, wybitnego polskiego fizyka. Ustanowienie roku 2022 rokiem Mieczysława Wolfkego jest doskonałym sposobem podkreślenia jego zasług dla polskiej, jak i światowej nauki, a jednocześnie okazją do upowszechniania w społeczeństwie wartości, którymi kierował się w życiu, działalności badawczej i organizacyjnej.
Najbardziej aktualne informacje na temat wydarzeń, które zostały zaplanowane na lata 2022 i 2023, a także wiele informacji o Mieczysławie Wolfkem, znajdą Państwo na stronach: https://wolfke.fizyka.pw.edu.pl/2022/ oraz https://www.facebook.com/Wolfke2022
Wraz z początkiem marca ruszył ogólnopolski konkurs „Odkryjmy Wolfkego”, promujący treści obejmujące życie i osiągnięcia tego naukowca oraz szeroko pojęte inicjatywy inspirowane jego postacią. Organizatorzy zapraszają do przysyłania prac w trzech kategoriach:
- młodzi eksperymentatorzy,
- młodzi literaci,
- młodzi artyści.
Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe. Nadsyłanie prac możliwe tylko do 15 kwietnia 2022 roku. Szczegółowe informacje na stronie https://wolfke.fizyka.pw.edu.pl/2022/?page=projekty-konkursy
9 marca 2022 roku, odbyły się „Otwarte zajęcia z fizyki”, podczas których dr inż. Krzysztof Petelczyc, Koordynator Obchodów Roku Wolfkego 2022, odpowiadał na pytanie „Czy powietrze może zamarznąć? – Mieczysław Wolfke i polskie osiągnięcia w fizyce niskich temperatur”. Trwający 55 minut film z tych zajęć można obejrzeć na YouTubie https://www.youtube.com/watch?v=k8PkmcNMOxc&t=2710s
Na witrynie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej dostępny jest scenariusz lekcji fizyki poświęconej Mieczysławowi Wolfkemu i jego osiągnięciom dla uczniów szkół średnich. https://zpe.gov.pl/b/mieczyslaw-wolfke---prekursor-holografii-i-wielu-innych-wielkich-idei/P69v8Mz2Q Jego autorką jest Ewelina Kędzierska, współautorka biografii Wolfkego.
Z zaplanowanych wcześniej na szeroką skalę różnych wydarzeń dla uczczenia Roku Wolfkego, w związku z wybuchu wojny i pojawieniem się ważniejszych spraw, wystąpiły ogromne trudności z uzyskaniem finansowania tych wydarzeń. W związku z tym Scenariusze i pakiety eksperymentalne „Zrób to sam” dla szkolnych pracowni fizycznych oraz Warsztaty w szkołach na temat innowacyjnych prac badawczych oraz drogi od wynalazku do komercjalizacji zostały przesunięte na następny rok szkolny. Piknik naukowy z Mieczysławem Wolfkem odbędzie się jedynie w Warszawie, może uda się nam zorganizować go również we Wrocławiu.
Serdecznie zapraszamy do czynnego włączenia się w obchody Roku Wolfkego!
Więcej informacji:
Opracowanie: Joanna Molenda-Żakowicz
Na ilustracji: Mieczysław Wolfke – fizyk, profesor Politechniki Warszawskiej podczas wygłaszania odczytu pt. „Nowe cząstki elementarne” przy aparaturze doświadczalnej (licznik cząstek "alfa"). Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC)