Przejdź do treści

Rosetta śledziła z bliska przejście komety przez peryhelium

Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko podczas przejścia przez peryhelium
Sonda kosmiczna Rosetta towarzyszy komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko podczas jej obiegu dookoła Słońca. Kilak dni temu obserwowała moment przejścia komety przez peryhelium, co nastąpiło w odległości 186 milionów kilometrów od Słońca – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Rosetta dotarła do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko w sierpniu 2014 r. i po wykonaniu kilku manewrów weszła na orbitę dookoła obiektu. Od  tamtej pory towarzyszy komecie w drodze dookoła Słońca. Licznik kilometrów pokonanych razem ma już 750 milionów kilometrów. Najnowsze zdjęcia nadesłane przez sondę pokazują kometę w trakcie przejścia przez peryhelium, czyli punkt orbity najbliższy Słońcu.

Zdjęcia pokazują strumienie gazu wyrzucanego z jądra komety. Aktywność komety osiągnęła maksimum w okresie zbliżania się do peryhelium i nadal będzie na tak dużym poziomie jeszcze przez kolejne tygodnie.Przejście przez peryhelium nastąpiło 13 sierpnia 2015 r. o godz. 02:03 GMT.

Europejska Agencja Kosmiczna informuje, że wyniki pomiarów wskazują na utratę przez kometę w każdej sekundzie 300 kg pary wodnej. Jest to ilość równa mniej więcej dwóm wannom wody. Warto przypomnieć, że rok temu kometa traciła w ten sposób tysiąc mniej pary wodnej - tylko 300 gramów wody, czyli dwie szklanki. Oprócz pary wodnej, kometa tracic tez pył unoszony przez strumienie gazu. Intensywność tego procesu oceniana jest na 100 kg pyłu na sekundę.

Bardzo duża ilość cząstek pyłu zmusiła naukowców z misji Rosetta do odsunięcia sondy nieco dalej od komety, z 325 na 340 km od obiektu, w obszar, w którym przyrządy nawigacyjne do ustalania pozycji gwiazd nie będą poddawane zaburzającemu wpływowi pyłu.

Dane zebrane przez Rosettę wskazują na zmianę pór roku na komecie. Przez około 10 miesięcy na południowej półkuli komety trwało lato. Wcześniej była ukryta w ciemnościach przez ponad pięć i pół roku. Oświetlenie tego fragmentu komety przez Słońce wykorzystano do uzupełnienia dokładnych map obiektu o obszary wcześniej brakujące. W szczególności zidentyfikowano cztery nowe obszary geologiczne. Łącznie wyróżniono więc do tej pory 23 obszary różniące się własnościami. Otrzymały one nazwy od imion egipskich bogów: Anhur, Khonsu, Sobek oraz Wosret.

ESA podała także, że zwiększyła się średnia temperatury komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Rok temu wynosiła minus 70 stopni Celsjusza, w kwietniu oraz maju 2015 r. osiągnęła kilka stopni poniżej zera, a przez najbliższe miesiące może mieć wartości nawet kilkudziesięciu stopni powyżej zera.

Pokazano także zdjęcia komety wykonane przez teleskopy naziemne. Widać na nich rozwój warkocza komety w ostatnich miesiącach. Długość warkocza przekroczyła już 120 tysięcy kilometrów.

Więcej informacji:

Źródło: ESA

Na zdjęciu powyżej:
Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko w peryhelium. Zdjęcie wykonane przez sondę Rosetta 13 sierpnia 2015 r. o godz. 01:04 GMT z odległości 327 km od komety. Źródło: ESA/Rosetta/NAVCAM – CC BY-SA IGO 3.0

Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko w trakcie zbliżania się do peryhelium. Zdjęcia wykonane 12 sierpnia 2015 r. przez sondę Rosetta z odległości ok. 330 km od komety. Momenty wykonania zdjęć to 14:07, 17:35 i 23:31 GMT. Źródło: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA.Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko obserwowana z Ziemi. Źródło: Gemini Observatory/AURA.

Reklama