Przejdź do treści

Rosja testuje rakietę Sojuz 2.1a w symulowanym locie załogowym do ISS

img

Załogowy statek Sojuz MS-14 zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym razem jednak na jego pokładzie nie było astronautów. Misja MS-14 jest lotem testowym statku na rakiecie Sojuz 2.1a, która zastąpi używany do tej pory wariant Sojuza FG.

Rakieta Sojuz 2.1a wystartowała ze statkiem Sojuz MS-14 na szczycie 22 sierpnia o 5.38 czasu polskiego. Start odbył się ze stanowiska 31/6 w kosmodromie Bajkonur. Cały lot przebiegł pomyślnie i około 9 minut po starcie statek został odłączony od górnego stopnia rakiety. Sojuz zadokuje do portu w module Poisk w sobotę.

Bezzałogowy test rakiety Sojuz 2.1a w profilu lotu załogowego jest potrzebny głównie do sprawdzenia, czy system ucieczkowy kapsuły Sojuz nie zostanie uruchomiony podczas przeprowadzenia przez rakietę manewru obrotu do poprawnego dla lotu azymutu. Rakieta Sojuz FG posiadała analogowe systemy kontroli lotu, nie była zdolna wykonać takiego obrotu i to stanowisko startowe obracało odpowiednio rakietę przed startem. System ucieczkowy, który ma być użytkowany również w rakiecie Sojuz 2.1a, przy wykryciu obrotu rakiety uruchamiał procedurę awaryjną. Potrzebne więc były specjalne poprawki w oprogramowaniu, które uwzględniały nowe zdolności rakiety Sojuz 2.1a. Podczas misji MS-14 testowane były też inne nowe systemy w rakiecie.

Wykorzystywany do tej pory w załogowych lotach rosyjskich system Sojuz FG był fazą przejściową między rakietą Sojuz-U, która już nie jest wykorzystywana do lotów, a właśnie rakietą Sojuz 2.1a, posiadającą awionikę cyfrową. Rakieta Sojuz 2.1a wykonała już 16 misji orbitalnych, z czego 15 zakończyło się powodzeniem, a jedna – uszkodzeniem zbiornika tlenu w górnym stopniu, które zniszczyło wynoszony statek towarowy Progress M. To właśnie ta katastrofa wpłynęła na decyzję, że lot Sojuz MS-14 odbędzie się bez załogi.

Ostatni lot rakiety Sojuz FG z załogą jest planowany na 25 września 2019 roku. Wyniesiony zostanie wtedy Sojuz MS-15 z trójką astronautów na pokładzie. W marcu zostanie przeprowadzona pierwsza załogowa misja na rakiecie Sojuz 2.1a.

Zamiast załogi, w statku Sojuz MS-14 znalazło się 657 kg ładunku, w tym rosyjski humanoidalny robot Skybot F-850. Robot będzie pomagał w przeprowadzaniu rosyjskich eksperymentów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podczas lotu Sojuzem rejestrował on kluczowe dla człowieka parametry lotu.

Statek Sojuz MS-14 pozostanie zadokowany do stacji do 6 września, kiedy wróci i wyląduje na kazachskich stepach.

Źródło: NASA/SN

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1a ze statkiem Sojuz MS-14 na stanowisku startowym. Źródło: Roskomos.

Reklama