Przejdź do treści

Rosja umieszcza na orbicie irańskiego satelitę obserwacji Ziemii Khayyam

start sojuza

9 sierpnia z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie przeprowadzono start rakiety Sojuz 2.1b z irańskim satelitą obserwacji Ziemi Khayyam i dodatkowymi ładunkami.

Rakieta Sojuz 2.1b wystartowała ze stanowiska nr 31/6 na kosmodromie Bajkonur 9 sierpnia 2022 r. o 7.52 rano czasu polskiego. Lot przebiegł prawidłowo. Stopnie boczne i dwa centralne stopnie rakiety Sojuz rozpędziły ładunek wraz z dodatkowym stopniem Fregat-M blisko prędkości orbitalnej.

Następnie Fregat-M oddzielił się od górnego stopnia rakiety Sojuz i uruchomił swój silnik na około 5 minut, aby wejść na wstępną orbitę. Potem po 45 minutach dryfu do apogeum orbity napęd został uruchomiony ponownie na niecałe 1,5 minuty. Krótko po tym główny ładunek misji, czyli satelita Khayyam, został wypuszczony na ostatecznej orbicie. Później Fregat-M wykonał kolejny manewr podnoszący orbitę, by wypuścić pozostałych 16 nanosatelitów.


O satelicie Khayyam

Khayyam to satelita obserwacji Ziemi zbudowany dla Iranu przez rosyjskie zakłady VNIIEM. Nie ma oficjalnych informacji na temat przeznaczenia satelity, ale można się domyślać, że będzie on głównie wykorzystywany na potrzeby zwiadowcze.

Satelita Khayyam bazuje na statku Alpha-ES zbudowanym przez zakłady VNIIEM. Pierwsze wzmianki o wspólnym projekcie Rosji i Iranu pojawiły się w 2015 roku. Satelita ma masę 650 kg i ma być wyposażony w optykę umożliwiającą obrazowanie Ziemi z wysoką rozdzielczością do 0,7 m/px. Obserwacje mają być wykonywane w świetle widzialnym i fragmencie bliskiej podczerwieni.

W tym locie wysłano też jako ładunki dodatkowe 16 nanosatelitów od różnych firm, instytucji, uczelni i szkół średnich z Rosji.


Podsumowanie

W misji wykorzystano rakietę Sojuz 2.1b, która miała wynieść kolejne satelity brytyjsko-indyjskiej sieci telekomunikacyjnej OneWeb. Po agresji Rosji na Ukrainę start ten nie mógł zostać przeprowadzony, a ten egzemplarz rakiety przeznaczono ostatecznie do wyniesienia irańskiego satelity.

Była to 12. misja rosyjskiej rakiety orbitalnej w 2022 roku.

 

Na podstawie: Roskosmos/NSF/RussianSpaceWeb

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Start rakiety Sojuz 2.1b z misją Khayyam. Źródło: Roskosmos

Reklama