Przejdź do treści

Rosja wysłała nowego morskiego satelitę szpiegowskiego Pion-NKS

img

Rakieta Sojuz 2.1b umieściła na orbicie morskiego satelitę szpiegowskiego Pion-NKS. To pierwszy z nowych statków zwiadowczych, które mają pomóc w wyznaczaniu celów dla rosyjskich rakiet na morzu oraz prowadzić nasłuch komunikacji radiowej.

Start został przeprowadzony 25 czerwca 2021 r. z kosmodromu Plesieck na północy Rosji. Rakieta Sojuz 2.1b wystartowała w nocy o 22:50 czasu moskiewskiego z wyrzutni 43/4. Lot przebiegł pomyślnie i opublikowano informację prasową o udanym umieszeniu statku na planowanej orbicie.


O satelicie Pion-NKS

Pion-NKS (w rosyjskiej nomenklaturze oznaczony jako Kosmos 2550) to pierwszy z satelitów morskiego segmentu systemu Liana – budowanej nowej generacji sieci satelitów zwiadu elektronicznego. Liana to system użytkowany przez naziemne siły wojskowe oraz marynarkę wojenną Rosji. Docelowo sieć ta ma zastąpić nieaktywne już radzieckie systemy US-PM i US-A oraz Tselina-2.

Do tej pory wysłano już 5 statków Lotos, które stanowią segment zwiadu elektronicznego. Teraz na orbitę trafił pierwszy ładunek Pion-NKS, który oprócz zadań zwiadu jest wyposażony w radar, który umożliwi obrazowanie potencjalnych celów w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych dla rosyjskiej marynarki wojennej.

Satelita Pion-NKS został zaprojektowany przez biuro KB Arsenał w oparciu o platformę satelitarną budowaną przez zakłady TsKSB Progress. Platforma ta była wcześniej wykorzystywana m.in. w satelitach szpiegowskich serii Jantar. Całość waży poniżej 6,5 t.

Pasywnym ładunkiem satelity jest zestaw anten przeznaczonych do prowadzenia nasłuchu sygnałów radiowych i określania za pomocą tego nasłuchu lokalizacji statków morskich. Aktywną częścią ładunku jest podwójna antena radaru syntetycznej apertury SAR zdolna do rejestrowania pasa powierzchni Ziemi o szerokości 500 km z maksymalną rozdzielczością 1-1,5 m/px.

Satelita Pion-NKS będzie prowadził działania z niskiej orbity okołoziemskiej o wysokości 500 km i polarną inklinacją 84 stopni. Przewidywany czas działania satelity to 7 lat.


Podsumowanie

Tradycje zwiadu morskiego Rosji sięgają początków ery kosmicznej. W końcu lat 60. rozwijano systemy US-A i US-P, a potem US-PM. Łącznie w latach 1970-2006 wysłano 82 statków tej sieci.

Ostatni z satelitów US-PM, który trafił na orbitę w 2006 r. nie rozłożył poprawnie paneli słonecznych, przez co stał się nieużyteczny. Potem nastąpiło kilkanaście lat przerwy w możliwościach elektronicznego zwiadu morskiego Rosji. Chociaż satelity Lotos prowadzące nasłuch naziemny zaczęły być wysyłane od 2009 r., to na pierwszego satelitę „morskiego” z radarem SAR musieliśmy czekać aż do 2021 r.

Satelita Pion-NKS miał lecieć już kilka lat temu, ale przerwanie współpracy z dostawcami sprzętu satelitarnego z Ukrainy i sankcje nałożone przez zachodnie państwa na Rosję w wyniku zbrojnej napaści na Ukrainę spowodowały problemy w budowie głównego ładunku satelity czyli radaru SAR.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: Roskosmos/NSF/RussianSpaceWeb

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1 startująca z satelitą Pion-NKS. Źródło: Roskosmos.

Reklama