Przejdź do treści

Rosyjscy kosmonauci przygotowali moduł Pirs do odłączenia od ISS

img

Rosyjscy kosmonauci, Piotr Dubrow i Oleg Nowicki wykonali spacer kosmiczny mający na celu przygotowanie stacji pod przyjęcie nowego modułu badawczego MLM Nauka.

Spacer kosmiczny o oznaczeniu VKD-48 został przeprowadzony 2 czerwca 2021 r. Rozpoczął się otwarciem włazu przez astronautów w śluzie Poisk o 7:53 rano czasu polskiego. Astronauci najpierw przeszli do wymiany regulatora przepływu w module Zaria – zadanie, które nie powiodło się podczas jednego z poprzednich spacerów z powodu trudności w otwarciu hermetyzowanego zbiornika, a to w nim znajdował się nowy regulator.

Po wykonaniu tego zadania para przeszła do najważniejszej części tego wyjścia – przygotowania modułu Poisk do odłączenia od stacji. Moduł Poisk znajdował się na ISS od 2001 r. Był przyłączony do portu nadir (skierowanego w stronę Ziemi) modułu Zwiezda. Miejsce Poisk ma zająć moduł MLM Nauka, który w lipcu powinien zostać wysłany na stację.

Moduł Pirs zostanie oddokowany od stacji najwcześniej 17 lipca 2021 r. Zostanie to dokonane za pomocą statku towarowego Progress, który razem z nim odłączy się i sprowadzi siebie wraz z modułem w kontrolowane zejście z orbity i spalenie w atmosferze.

img
Moduł Pirs na ISS. Źródło: NASA.

Przygotowanie modułu Pirs do odłączenia zaczęło się od złożenia jednego z dwóch rosyjskich transportowych ramieni robotycznych Strieła. Strieła nr 1 przy pełnym rozłożeniu sięga modułu Poisk i stanowiłoby przeszkodę dla oddokowania tego modułu od Zwiezdy.

Kolejnym zadaniem przy Pirs było odłączenie przez astronautów fidera anteny Kurs-P systemu naprowadzania i dokowania znajdującej się na module Zwiezda i podłączenia anteny do fidera portu bezpośrednio w module Zwiezda. To umożliwi po odtokowaniu modułu Pirs przyłączenie do Zwiezdy modułu MLM Nauka. Po tym przyłączeniu okablowanie anteny Kurs-P zostanie przeniesione do położonego w zenicie portu w module Poisk, który przejmie rolę portu dokowania statków transportowych.

Około 5 godzin od rozpoczęcia spaceru kosmonauci dokonali kontrolowanego wyrzucenia ze stacji starego, wymienionego na początku tego spaceru regulatora przepływu. Po tym powrócono jeszcze na chwilę do pracy przy okablowaniu systemu antenowego Kurs-P.

img
Selfie wykonane przez Piotra Dubrowa podczas spaceru. Źródło: Piotr Dubrow.

Następnie kosmonautom udało się zdemontować drabinkę spacerową łączącą moduł Zwiezda z modułem Poisk. Po udanym wykonaniu tego zadania oficjalnie uznano, że moduł Poisk jest gotowy do późniejszego odrzucenia od stacji.

Ostatnim zadaniem spaceru był montaż zestawu dwóch zewnętrznych eksperymentów na module Zwiezda: jednego badającego mikroflorę i drugiego wystawiającego różne materiały na działanie przestrzeni kosmicznej.

Spacer zakończył się powrotem do modułu Poisk i trwał łącznie 7 godzin i 19 minut.

Był to 238. spacer kosmiczny przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i 6. wykonany w 2021 r. Zarówno Oleg Nowicki i Piotr Dubrow po raz pierwszy wyszli na zewnątrz w skafandrach kosmicznych, 
 

Więcej informacji:

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu tytułowym: Piotr Dubrow podczas spaceru kosmicznego na szczycie ramienia Strieła. Źródło: NASA Johnson. 

Reklama