Przejdź do treści

Rosyjska rakieta Angara 1.2 w debiucie umieszcza na orbicie tajny ładunek wojskowy

Angara 1.2

Z kosmodromu Plesieck w Rosji wystartowała w swoim pierwszym orbitalnym locie rakieta Angara 1.2. Debiut lekkiej rakiety nośnej, mającej zastąpić systemy Dniepr i Rokot był według oficjalnych informacji udany.

Start przeprowadzono 29 kwietnia 2022 r. Rakieta wystartowała o 22.55 czasu lokalnego. Około pół godziny po starcie Ministerstwo Obrony Rosji podało komunikat o udanym locie.

Angara 1.2 to rozwijany od ponad 20 lat lekki wariant rakiety z nowej rosyjskiej rodziny Angara. Docelowo system ten ma wynosić najbardziej kompaktowe ładunki wojskowe i cywilne. Rakieta jest budowana przez zakłady GKNPT im. Kruniczewa.

Jest to konstrukcja dwustopniowa, zdolna na typową dla satelitów obserwacyjnych orbitę heliosynchroniczną wysłać do 2,4 t ładunku. Dolny stopień to URM-1 (uniwersalny stopień, który wchodzi także w skład rakiety Angara A5). Jest on zasilany silnikiem RD-191 na kerozynę RP-1 i ciekły tlen. Drugi stopień Blok I - bazujący na górnym stopniu rakiety Sojuz 2 - jest zasilany tą samą mieszanką paliwową. Na szczycie znajduje się jeszcze dodatkowy “hol kosmiczny” AM (Aggregate Module), rozwijany specjalnie pod rodzinę Angara.

W locie wysłano tajny ładunek wojskowy o oznaczeniu Kosmos 2555. Jest to być może niewielki eksperymentalny satelita radarowy EMKA. Podobne ładunki na zbliżoną orbitę (EMKA 1 i 2) zostały wysłane przez rakietę Sojuz 2.1v w lipcu 2017 r.

Był to pierwszy orbitalny lot rakiety Angara 1.2, ale nie pierwszy testowy lot orbitalny rakiety z tej rodziny. Trzy razy latała już w różnych konfiguracjach cięższa rakieta Angara A5. Jej ostatni lot w 2021 r. był jednak tylko częściowo udany. W 2022 r. w planach były dwa kolejne starty Angary A5: w lipcu z rosyjskim wojskowym satelitą serii Ekspress AMU, a później z południowokoreańskim satelitą radarowym Arirang 6. Ten drugi start najpewniej nie dojdzie do skutku. Inwazja Rosji na Ukrainę wykluczyła Rosję już całkowicie z rynku wysyłania komercyjnych ładunków innych krajów.

 

 

Na podstawie: Roskosmos/NSF/RussianSpaceWeb

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Angara 1.2 po transporcie na stanowisko startowe przed pierwszą misją. Źródło: Roskosmos.

 

Reklama