Przejdź do treści

Rosyjski Sojuz wysyła tajnego satelitę Neitron

sojuz 2

Rosja wykonała swój pierwszy lot rakiety orbitalnej w 2022 roku. Z kosmodromu Plesieck wystartowała rakieta Sojuz 2.1a z wojskowym satelitą nieznanego przeznaczenia.

Pierwszy lot orbitalny Rosji został przeprowadzony 5 lutego 2022 r. z kosmodromu Plesieck kilkaset kilometrów na północ od Moskwy. Rakieta Sojuz 2.1a wystartowała ze stanowiska 43/4 o 8.00 rano czasu polskiego.

Rakieta Sojuz 2.1a należąca do najpopularniejszej rosyjskiej rodziny rakiet nośnych leciała w tym locie w konfiguracji z dodatkowym górnym stopniem Fregat-M. Pierwsze fazy lotu przebiegły pomyślnie i trzeci stopień rakiety Sojuz poprawnie wypuścił stopień Fregat z wysyłanym ładunkiem. Później wielogodzinna kampania z górnym stopniem Fregat również została przeprowadzona pomyślnie. Tajny satelita trafił na docelową niską orbitę okołoziemską o inklinacji 67 stopni.

Oficjalnie nic nie wiadomo o wysłanym ładunku. Satelitę nazwano Neitron - jest to pierwszy z takich statków. Mamy jednak pewne poszlaki, żeby podejrzewać, że może chodzić o zapoczątkowanie jakiejś nowej serii satelitów szpiegowskich. Satelitę zbudowały zakłady NPO Mashinostroyenia, specjalizujące się głównie w taktycznych pociskach manewrujących. Firma ta stworzyła jednak też w ostatnich latach serię satelitów obserwacyjnych Kondor. Powstała też wersja eksportowa tego satelity, która została wysłana na zamówienie RPA.

Neitron trafił na orbitę o podobnej inklinacji co satelity zwiadu elektronicznego serii Liana. Satelita jednak raczej nie należy do tej serii, bo satelity tej grupy nie wymagają członu Fregat do wejścia na orbitę. Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że Neitron to satelita obserwacji optycznej albo radarowej, bazujący na platformie Kondor.

Był to 11. start rakiety orbitalnej na świecie w 2022 r. i pierwszy start rosyjski. Kolejny Sojuz poleci już w przyszłym tygodniu. Tym razem europejska wersja tej rakiety wystartuje z kosmodromu Kourou, wynosząc 13. zestaw satelitów telekomunikacyjnych OneWeb.

 

 

Na podstawie: Roskosmos/RussianSpaceWeb

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1a na stanowisku na kosmodromie Plesieck przed startem misji Neitron. Źródło: Roskomos.


 

Reklama