Przejdź do treści

Rozgwieżdżone niebo czeka na Ciebie

Obserwacje w parku ciemnego nieba

26 maja - Izerski Park Ciemnego Nieba zaprasza

W sobotę 26. maja 2012 o godzinie 13:00 rozpoczyna się V Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Impreza odbędzie się w osadzie Jizerka. Zapraszamy wszystkich spragnionych bliższego kontaktu z Wszechświatem. Wstęp wolny.

Na uczestników czekają czescy i polscy astronomowie wraz z dużą ilością teleskopów. W programie znalazły się wykłady astronomiczne, pokaz techniki teleskopowej, wystawa astrofotografii oraz oczywiście teleskopowe obserwacje nieba. W ciągu dnia obejrzeć będzie można Słońce przez specjalny teleskop, dzięki któremu zobaczymy zjawiska takie jak plamy słoneczne i protuberancje. Po zmroku teleskopy wycelowane zostaną w Księżyc, Marsa, Saturna i obiekty mgławicowe (galaktyki, gromady gwiazd, mgławice). Szczegółowy program Astronomicznego Dnia dostępny jest tu.

Gdzie będzie impreza?

Impreza odbędzie się przy pensjonacie Sklárna (GPS 50°49'8"N, 15°20'41"E), który znajduje się w centrum osady Jizerka. Osada położona jest po czeskiej stronie Gór Izerskich, zaledwie 1,5 km od granicy polskiej.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Sylwester Kołomański

Na ilustracji: Góry Izerskie

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama