Przejdź do treści

Różnorodność powierzchni Plutona na krawędzi ciemności

Wysłana przez NASA sonda New Horizons podczas największego zbliżenia do Plutona w lipcu 2015 roku "zobaczyła" szereg fascynujących cech geologicznych i ważnych wskazówek na to co może czaić się w regionach Plutona osłoniętych ciemnością. NASA zaprezentowała wczoraj jedno z uzyskanych wtedy zdjęć.

Obszar przedstawiony na zdjęciu jest położony na południe od ciemnego pasa równikowego na Plutonie, nieformalnie nazwanego "Cthulhu Regio" i na południowy-zachód od rozległych równin z zamarzniętego azotu, nazwanych nieoficjalnie "Sputnik Planum" lub "Sputnik Planitia". W zachodniej części obrazu, łańcuch jasnych gór rozciąga się na północ (czyli w górę zdjęcia) do "Cthulhu Regio".

Góry ujawniają się jako pokryte śniegiem - czyli wydawałoby się nieco niepokojąco, że to coś znajomego z naszego doświadczenia opartego na Ziemi. Jednak dane z sondy New Horizons wskazują, że jasnym materiałem czap lodowych obejmujących te góry nie jest woda, ale metan atmosferyczny, który kondensuje się jako szron na powierzchniach na dużej wysokości.

Między niektórymi górami znajdują się ostro cięte doliny oznaczone białymi strzałkami na ilustracji. Mają one po kilka kilometrów średnicy i po kilkadziesiąt kilometrów długości. Podobny system dolin w rozległych równinach na wschodzie (niebieskie strzałki) wydaje się rozgałęziony, z mniejszymi dolinami prowadzącymi do niego. Naukowcy przypuszczają, że do powstawania tych dolin mógł przyczynić się przemieszczający się lód azotu, który kiedyś pokrywał ten teren.

Obszar ten jest również zaznaczony nieregularnymi w kształcie, zagłębieniami o płaskich dnach (zielone strzałki), które mogą osiągnąć więcej niż 80 km w poprzek i mają prawie 3 km głębokości. Wielkie szerokości i głębokości tych zagłębień sugerują, że mogą one być tworzone, gdy powierzchnia opada, a nie poprzez sublimację lodu do atmosfery, jak dotąd sądzono.

Źródło: NASA

Opracował:
Adam Tużnik

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Powierzchnia planety karłowatej Pluton. Źródło: NASA

Reklama