Przejdź do treści

Rozpoczął się World Space Week

Wizualizacja satelitów

Dzisiaj zaczyna się World Space Week, czyli Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej. Przez najbliższe kilka dni na całym świecie odbędzie się mnóstwo wydarzeń popularyzujących tematykę kosmiczną. W Polsce zorganizowane zostaną m.in. live streamy z materiałami edukacyjnymi.

World Space Week został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1999 roku. Umiejscowienie go w dniach od 4 do 10 października każdego roku motywowane jest rocznicami wystrzelenia pierwszego sztucznego satelity przez ZSRR (4.10.1957 r.) oraz wejścia w życie traktatu o przestrzeni kosmicznej (10.10.1967 r., podpisany 27.01.1967 r.).

W ubiegłym roku w ramach obchodów World Space Week zorganizowano ponad 8000 wydarzeń w 96 krajach świata. W tym roku zgłoszono już ponad 1500 wydarzeń, w tym kilka w Polsce. Wiele z tych wydarzeń jest w formule online (lub mieszanej) z powodu pandemii COVID-19. Tematem przewodnim w tym roku jest wpływ satelitów na poprawę życia ("Satellites improve life"). W światowe obchody włączą się m.in. Space4Women, Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna, Międzynarodowa Unia Astronomiczna, Space Watch.Global, SMART Edu Club, Women in Aerospace Europe, Society for Space Education, Research and Development.

W naszym kraju planowany jest cykl streamów na żywo przygotowany przez World Space Week Polska. Streamy będą pokazywane na Facebooku i YouTube przez kilka najbliższych dni i obejmą zagadnienia takie jak: (1) Satelity, (2) Rakiety, (3) Wszechświat i astronomia, (4) Ludzka eksploracja kosmosu, (5) Asteroidy i górnictwo kosmiczne, (6) Misje robotyczne, (7) Planety i kolonizacja, (8) Policja, bezpieczeństwo i prawo kosmiczne.

Oprócz tego swoje inicjatywy zapowiedziało Hevelianum z Gdańska (konkurs "W stronę gwiazd" oraz warsztaty dla dzieci) i niektóre szkoły oraz przedszkola.

Nieco później, bo w dniach 6-8 listopada 2020 r. we Wrocławiu odbędzie się World Space Week Wrocław.

Wiele wydarzeń astronomicznych i kosmicznych, nie tylko z World Space Week, można również znaleźć w serwisie AstroGPS.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Na ilustracji:

Wizualizacja satelitów. Źródło: World Space Week.

 

 

Reklama