Przejdź do treści

Rozpoczął się XIX Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2015

OZMA 2015
W Niedźwiadach w województwie kujawsko-pomorskim rozpoczął się zlot miłośników astronomii OZMA 2015. Potrwa od 13 do 16 sierpnia 2016 r. W programie m.in. uroczyste oddanie do użytku 60 cm teleskopu Newtona (603/2802).

Nieoficjalna część zlotu rozpoczęła się już w środę 12 sierpnia wraz z przyjazdami pierwszych uczestników. Uruchomiono m.in, mobilną stację bolidową. Natomiast oficjalne otwarcie imprezy nastąpi w czwartek 13 sierpnia o godzinie 19.00. Będzie połączone z uroczystym oddaniem do użytku teleskopu Newtona o średnicy 60 cm (dokładne parametry: 603/2802 mm). M.in. z tej okazji na zlocie zawitają także kamery TVP Bydgoszcz, w ramach nagrań do kolejnych odcinków programu telewizyjnego "Astronarium".

W programie zlotu oprócz nocnych obserwacji nieba, w tym oglądania meteorów z roju Perseidów, czy dziennych obserwacji Słońca za pomocą teleskopu Coronado, są także warsztaty astrofotografii. Ciekawym pomysłem są poszukiwania meteorytów: na "polu meteorytowym" zostanie zakopanych kilka okazów meteorytów i będzie można spróbować swoich sił w ich wyszukiwaniu za pomocą wykrywacza metalu. Znalezione meteoryty przejdą na własność szukających. Nie zabraknie prelekcji, m.in. o przelocie sondy New Horizons koło Plutona, relacja z wyprawy rowerowej w świat, prezentacji najnowszych osiągnięć Polskiej Sieci Bolidowej (Polish Fireball Network), czy wykładów z astronautyki. Będą także różne konkursy.

Ogólnopolskie Zloty Miłośników Astronomii, czyli OZMA, organizowane są od kilkunastu lat. Pierwszy był w 1997 roku w Niedźwiadach. Później w kolejnych latach miejsce organizacji było różne (m.in Frombork, Urzedów, Kawęczynek), ale mniej więcej połowa zlotów odbyła się w Niedźwiadach. Organizatorem imprezy jest Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne "Grupa Lokalna".

Więcej informacji:

Źródło: OZMA

Reklama