Przejdź do treści

Rozpoczęła się astronomiczna wiosna

Obiekty astronomiczne i wiosenny krajobraz - fotomontaż

Dzisiaj o godzinie 10.37 Słońce przeszło przez punkt Barana, czyli punkt równonocy wiosennej. Tym samym rozpoczęła się astronomiczna wiosna.

Astronomiczna wiosna trwa pomiędzy równonocą wiosenną (wtedy Słońce góruje w zenicie nad równikiem), a przesileniem letnim (gdy Słońce góruje w zenicie na zwrotnikiem Raka). Początek następuje gdy Słońce przejdzie na niebie przez jeden z punktów, w których przecinają się ekliptyka i równik niebieski. Jeden z nich nazywa się punktem Barana, a drugi punktem Wagi. W pierwszym przypadku mamy początek astronomicznej wiosny, a w drugim początek astronomicznej jesieni.

Co ciekawe, aktualnie punkt Barana wcale nie znajduje się jednak w gwiazdozbiorze Barana. Od pierwszego wieku naszej ery położony jest w konstelacji Ryb. Takie przesuwanie się punktu równonocy wiosennej jest skutkiem precesji osi obrotu Ziemi zataczającej pełen okrąg co 25 800 lat. W 2597 roku punkt Barana znajdzie się w gwiazdozbiorze Wodnika.

Występowanie pór roku ma związek z nachyleniem osi obrotu Ziemi do płaszczyzny jej orbity, w połączeniu z ruchem obiegowym Ziemi dookoła Słońca. Skutkuje to tym, że w ciągu roku zmieniają się warunki oświetlenia poszczególnych obszarów na powierzchni Ziemi: maksymalna wysokość Słońca nad horyzontem i długość dnia od wschodu do zachodu Słońca, co wpływa na przykład na panujące temperatury.

Autor: Krzysztof Czart

 

Na ilustracji:

Fotomontaż zdjęć różnych obiektów astronomicznych widocznych przez teleskop oraz wiosennego krajobrazu. Źródło: beate bachmann / Pixabay.

 

Reklama