Rozstrzygnięto finał 61. Olimpiady Astronomicznej

Znamy wyniki 61. Olimpiady Astronomicznej, której finałowe zawody trwały od 8 do 11 marca 2018 roku w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Zwyciężczynią została Anna Olechowska z Warszawy.

Zawody Olimpiady Astronomicznej odbywają się w kilku etapach. Pierwszy polega na rozwiązaniu w dwóch seriach łącznie sześciu zadań teoretycznych i zadania obserwacyjnego. Swoich sił spróbowało tutaj 135 uczniów. Z tego grona do etapu drugiego, czyli zawodów okręgowych, awansowało 62 uczestników. Zawody okręgowe odbyły się w tym roku w Szczecinie, Włocławku i Katowicach. Trzeci etap to zawody finałowe w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Do finału zakwalifikowało się 22 uczniów.

Po kilkudniowych zmaganiach wyłoniono laureatów Olimpiady. Zwyciężczynią została Anna Olechowska ucząca się w 3 klasie II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Jasienicy w Warszawie.

Podczas uroczystości zaprezentowano także nową publikację zawierającą zbiór zdań z wielu lat Olimpiady Astronomicznej wraz z przykładowymi rozwiązaniami. Publikacja pt. „Zadania z Olimpiad Astronomicznych XXXVI-LX” obejmuje zadania z lat 1992–2017 i będzie niezwykle przydatna dla przyszłych uczestników Olimpiady, a także dla nauczycieli opiekujących się uczniami chcącymi wystartować w tych zawodach.

Kolejne tytuły laureatów wywalczyli:

II miejsce – Kornel Księżak, 3 klasa XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie;

III miejsce ex aequo – Wojciech Kolesiński, 2 klasa XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie;

III miejsce ex aequo – Jurand Prądzyński, 3 klasa IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie;

III miejsce ex aequo - Patryk Skrzeczkowski, 3 klasa I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim.

Pięcioro laureatów będzie reprezentowało nasz kraj w 12. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, która odbędzie się prawdopodobnie w Pekinie.

Tytuły finalistów otrzymali z kolei:

Piotr Bielak – 3 klasa III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie;

Elie Boulanger – 3 klasa gimnazjum Gimnazjum i Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;

Szymon Cedrowski – 1 klasa XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie;

Kamil Ciebiera – 2 klasa Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie;

Krzysztof Druciarek – 2 klasa XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie;

Miłosz Dudek – 3 klasa I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie;

Szymon Frąckowiak – 2 klasa XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie;

Adam Gonstal – 3 klasa I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku;

Mateusz Kapusta – 1 klasa III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu;

Agnieszka Makulska – 2 klasa XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie;

Piotr Masajada – 2 klasa XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu;

Wiktor Matyszkiewicz – 2 klasa XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie;

Filip Rękawek – 3 klasa Katolickie Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Garwolinie;

Bartosz Salwiczek – 2 klasa I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu;

Kamil Szydłowski – 2 klasa Gimnazjum i Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;

Mateusz Winiarski – 1 klasa I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie;

Wiktor Włodarczyk – 3 klasa XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Olimpiada Astronomiczna organizowana jest przez Planetarium Śląskie w Chorzowie. Co roku dużego wsparcia udziela jej czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”, a także Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA). Organizacja olimpiady jest możliwa także dzięki środkom finansowym z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach i Komitetu Astronomii PAN. Z kolei udział reprezentacji Polski w międzynarodowej olimpiadzie ma finansowe wsparcie od Ministerstw Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród fundatorów nagród jest też Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Źródło: Planetarium Śląskie

Na zdjęciu: Uczestnicy i jurorzy zawodów finałowych 61. Olimpiady Astronomicznej 2017/2018. Źródło: Planetarium Śląskie.