Rusza konkurs szkolny Astrolabium

Astrolabium 2021

Ogólnopolski Konkurs Astronomiczny Astrolabium organizowany jest od 2013 roku przez krakowskie Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz organizacje partnerskie. Celem konkursu jest promowanie nauk ścisłych, a szczególnie astronomii i badań kosmicznych, wśród uczniów szkół podstawowych i średnich.

Konkurs składa się z dwóch etapów: opracowywania doświadczeń konkursowych oraz testu wiedzy, przeprowadzanego w zgłoszonych szkołach. Formuła konkursu pozwala na nabycie przez uczniów umiejętności pracy naukowej oraz przeprowadzania i opracowywania doświadczeń. Jest również doskonałą okazją do pogłębienia i sprawdzenia swojej wiedzy z astronomii. Konkurs odbywa się w czterech grupach wiekowych: klas 1-3 szkoły podstawowej, klas 4-6 szkoły podstawowej, klas 7-8 szkoły podstawowej oraz uczniów szkół średnich.

Na zwycięzców w każdej kategorii wiekowej czekają wysokiej klasy teleskopy. Szkoły, w których procentowe uczestnictwo uczniów w konkursie z danego poziomu będzie największe, zostaną nagrodzone możliwością zorganizowania na ich terenie bezpłatnych Warsztatów Astronomicznych. Zgłoszenia przyjmowane są na stronie www.astrolabium.org.

Tegoroczna rejestracja uczestników do IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego Astrolabium jest już otwarta! Zapraszamy.

Rejestracja uczestników potrwa do końca marca 2021 roku. Jest to też termin wpłacania opłat konkursowych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu oraz odwiedzania jego strony internetowej lub facebookowej. Niebawem zamieścimy pierwsze doświadczenia konkursowe.

Źródło: Astrolabium/OAUJ

Opracowanie: Astrolabium/E. Kuligowska