Przejdź do treści

Rusza Samyang Aurora Expedition

Samyan Aurora Expedition - miejsce docelowe
We czwartek, 17 stycznia rozpoczyna się wyprawa fotograficzna za koło podbiegunowe organizowana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Forum Astronomiczne AstroCD. Celem wyprawy będą obserwacje oraz fotografowanie zorzy polarnej w okolicach miasta Tromsø w Norwegii. Patronem medialnym ekspedycji jest czasopismo "Urania - Postępy Astronomii"

Wyprawa Samyang Aurora Expedition będzie trwać od 17 do 21 stycznia 2013 roku. Dziewięcioosobowy zespół ekspedycyjny stanowią astronomowie i miłośnicy fotografii z katowickiego oddziału PTMA. Bezpośrednią relację z wyjazdu oraz zdjęcia zórz polarnych będzie można obejrzeć na specjalnie stworzonym blogu: http://www.aurora.samyang.pl.

Pomysłodawcy i organizatorzy ekspedycji swoje plany, zamiary i cały projekt opisują w następujących słowach: „Prężnie działający Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Katowicach oraz zaangażowanie kliku osób wystarczyło, aby stworzyć ekipę, która chciała wziąć udział w przygodzie, jaką jest wyprawa na koło podbiegunowe. Szybko pojawili się chętni, w krótkim czasie udało się zorganizować spotkanie dokonać analizy całego przedsięwzięcia i skoordynować kwestie logistyczne.

Docelowym miejscem wyprawy stało się Tromsø, stolica regionu Troms, największe miasto północnej Norwegii oraz siódme największe miasto kraju. Miejscowość znana jako Paryż północy i brama do Arktyki. Tromsø jest skrawkiem ziemi najczęściej odwiedzanym przez pasjonatów obserwacji zorzy. Miasto leży na wyspie Tromsøya, 360 kilometrów za kołem podbiegunowym. Znajduje się tam najdalej wysunięty na północ uniwersytet – Universitetet Tromsø oraz lokalne planetarium z kopułą o średnicy 12,2 metra. Z racji planowanych obserwacji, oddalimy się dodatkowo o około 30 kilometrów, aby w jak największym stopniu wyeliminować lokalne, sztuczne zaświetlenie terenu.

Zorzę polarną w tym miejscu można obserwować prawie każdej nocy. Położenie, statystyczne warunki pogodowe oraz sprzyjający okres aktywności słońca dają duże szanse powodzenia naszej wyprawy. Klimat w tym rejonie nie jest wyjątkowo surowy, ze względu na silny wpływ Prądu Zatokowego, a średnie temperatury są tylko nieco niższe niż w Polsce. Musimy jednak być przygotowani na ekstremalne niespodzianki temperaturowe, które mogą zdarzyć się w połowie stycznia."


Lista uczestników - kolejność alfabetyczna
Marcin Jaromin
Aleksander Knapik
Jerzy Krug
Rafał Malczyk
Rafał Mamok
Adam Skrzypek
Marek Substyk
Dominik Zientarski
Radosław Zientarski


Relacja z wyprawy na Facebooku: http://www.facebook.com/AstroCD (relacja słowna i zdjęciowa na żywo!) - możliwość komentowania przez użytkowników Facebooka
Relacja z wyprawy na forum AstroCD: http://www.relacja.astrocd.pl (relacja słowna i zdjęciowa na żywo!) - możliwość komentowania przez użytkowników forum
Blog wyjazdu Samyang: http://www.aurora.samyang.pl (dzienna aktualizacja)

oraz dodatkowo
Galeria zdjęć z wyprawy:
Dzień 1: 17 stycznia
Dzień 2: 18 stycznia
Dzień 3: 19 stycznia
Dzień 4: 20 stycznia
Dzień 5: 21 stycznia
(zdjęcia mogą pojawić się z opóźnieniem)

Relacja video na żywo: http://www.live.astrocd.pl (tylko w określonych porach, przy dostępie do odpowiedniej jakości łącza)

Sponsor sprzętowy:
Firma DELTA, Hubert Adamczyk, dystrybutor marki Samyang w Polsce, http://www.samyang.pl

Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Ruda Śląska – Grażyna Dziedzic, http://www.rudaslaska.pl

Patronat naukowy:
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Chorzowie, http://www.planetarium.edu.pl/

Patronat medialny:
Telewizja Silesia, http://www.tvs.pl
Urania – Postępy Astronomii, http://urania.pta.edu.pl
AstroJaWil, http://www.astrojawil.plAutor tekstu: Marek Substyk

Reklama