Przejdź do treści

Ruszyła 8. edycja konkursu AstroCamera

AstroCamera 2020

Hevelianum zaprasza do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Astrofotograficznym AstroCamera 2020. Organizatorzy czekają  na prace do 30 kwietnia 2020 r. Konkurs uzyskał patronat medialny czasopisma i portalu „Urania – Postępy Astronomii”.  To już 8 edycja tego konkursu.

28 stycznia 2020 roku rozpoczęła się 8. Edycja Międzynarodowego Konkursu Astrofotograficznego AstroCamera 2020. Jego organizatorem jest gdańskie HevelianumPatronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), Polska Agencja Kosmiczna oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Patronat medialny nad Konkursem objęło czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii” oraz Radio Gdańsk.

Konkurs jest jednoetapowy, ma formułę otwartą, tzn. jest adresowany do wszystkich miłośników astronomii oraz astrofotografii oraz skierowany do osób pełnoletnich. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie autorów najciekawszych zdjęć obiektów astronomicznych obserwowanych z Ziemi. Zdjęcia będą oceniane w 3 kategoriach: Kategoria I: obiekty głębokiego nieba (zdjęcia gromad gwiazd, galaktyk, mgławic itp.), Kategoria II: obiekty z Układu Słonecznego (zdjęcia planet, Księżyca, komet, meteorów, zaćmienia, tranzyty obiektów itp.), Kategoria III: astro-krajobraz (zdjęcia, na których występują elementy krajobrazu wraz z obiektami astronomicznymi, np. wschody, zachody obiektów astronomicznych, ruch sfery niebieskiej itp.).

Do Konkursu Uczestnik może zgłosić maksymalnie do 5 zdjęć we wszystkich kategoriach łącznie.

W skład jury Konkursu wchodzą:

  • Magdalena Maszewska (Przewodnicząca Jury),
  • dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK,
  • dr hab. Piotr Gnaciński, prof. UG,
  • Przemysław Rudź,
  • Bogdan Jarzyna,
  • Krzysztof Czart (ESO),
  • Sebastian Soberski.

 

Na nagrody przewidziano łącznie 6400 zł, w tym 3 tys. zł w kategorii I, 1600 zł w kategorii II i 1800 zł w kategorii III. Dodatkowo organizator zastrzega sobie prawo przyznania wyróżnień w każdej z kategorii. Autorom wyróżnionych prac zostaną przyznane nagrody rzeczowe.

Zachęcamy do udziału!

 

Więcej informacji:

 

 

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Hevelianum

Reklama