Przejdź do treści

Ruszyła rejestracja do warsztatów „MW-Gaia: Bringing the Milky Way to schools 2021”

plakat Warsztatów MW-Gaia: Bringing the Milky Way to schools 2021

Rejestracja do warsztatów on-line „MW-Gaia: Bringing the Milky Way to schools 2021” (czyli „Droga Mleczna w Szkole” ), które będą mieć miejsce od 2 do 4 czerwca 2021 r., jest już otwarta. Udział w Warsztatach jest bezpłatny.

Celem projektu MW-Gaia jest zapewnienie lepszego zrozumienia budowy i ewolucji naszej Galaktyki, jej gwiazd i planet oraz zwiększenie udziału szerokiej społeczności w naukowym wykorzystaniu obserwacji ponad miliarda gwiazd Drogi Mlecznej uzyskanych za pomocą satelity Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Zbliżające się 3-dniowe warsztaty „MW-Gaia: Bringing the Milky Way to schools 2021” pomogą w intensyfikacji komunikacji między środowiskiem naukowym i dydaktycznym. Podczas Warsztatów zostaną zaprezentowane rezultaty dotychczasowych badań nad budową i ewolucją Drogi Mlecznej oraz rozmaite narzędzia, które mogą posłużyć do skutecznego nauczania i popularyzacji astronomii i ogólnie przekazywania wiedzy naukowej.

Warsztaty kierowane są do nauczycieli i edukatorów, którzy pragną urozmaicić treści przekazywane uczniom podczas lekcji i zaangażować ich w zgłębianie tajemnic Wszechświata poprzez wykorzystanie Drogi Mlecznej jako narzędzia do nauki. Organizatorzy zapraszają również naukowców zainteresowanych edukacją, studentów uniwersytetów, dla których te tematy są istotne dla kształtowania ich kariery zawodowej, zainteresowanych uczniów, członków organizacji pozarządowych i każdego, kto jest zainteresowany omawianymi tematami

Tematy, które będą poruszone podczas Warsztatów, są następujące:

  • Droga Mleczna jako galaktyka: zaplecze naukowe i badawcze,
  • Upowszechnianie nauki pochodzącej z obserwacji Gaia,
  • Przybliżenie wyników badań naukowych środowisku poza-naukowemu,
  • Nauczanie o Drodze Mlecznej w szkołach,
  • Jak uczynić nauczanie i komunikację naukową bardziej włączającą dla różnych środowisk.

 

Organizatorzy zachęcają do nadsyłania zgłoszeń referatów ustnych lub prezentacji plakatowych. Szczególna zachęta kierowana jest do szkół, klubów astronomicznych lub miłośników astronomii, którzy mogą przedstawić historię sukcesu swojej działalności edukacyjnej w postaci plakatów. Najlepsze plakaty zostaną uhonorowane nagrodami w następujących kategoriach: „najlepszy plakat” oraz „najlepszy plakat ze szkoły”.

Termin nadsyłania streszczeń referatów lub plakatów mija 14 maja 2021 r.
Termin rejestracji na Warsztaty mija 1 czerwca 2021 r.

Dostęp do Warsztatów będzie na platformie Zoom.

Warsztaty są organizowane przez Instituto de Astrofísica e Ciências do Espaço (Portugalia) i Uniwersytet Wileński (Litwa).
 

Więcej informacji:

Autor: Joanna Molenda-Żakowicz
 

Na ilustracji: plakat Warsztatów „MW-Gaia: Bringing the Milky Way to schools 2021”, Źródło: MW-Gaia

Reklama